Posępna litość – recenzja

Robin LaFevers mówi o sobie, że wiedziała, co chce robić w życiu, gdy jako ośmiolatka otrzymała od ojca “Opowieści z Narnii”. Chwile spędzone nad kolejnymi stronami uświadomiły ją, że przeznaczone jest jej właśnie pisanie. Przez kolejne lata dojrzewała do tego, by “uciszyć głosy” w swojej głowie i napisać pierwszą książkę. Z zapałem rozczytywała się w historii, dlatego też w swej twórczości skupiła się na historycznym fantasy, które w końcu przedstawiła nam w “Posępnej litości“. Wyraźne fascynacje świętymi rytuałami, które autorka wyniosła z katolickiej szkoły oraz XIX-wieczna poezja, były podstawą dla stworzenia wszelkich opisów świata i działań postaci. Dzięki swej gorliwości oraz zainteresowaniom, udało jej się napisać powieść bogatą i dopracowaną, w której widać wiedzę i pasję twórcy.

Siedemnastoletnia Ismae Rienne od urodzenia była naznaczona. Jej matka próbowała pozbyć się jej ze swego łona, wypijając tajemniczy eliksir, jednak na nic się to zdało. Na skutek tego dziewczyna nosi na ciele ciemnoczerwone piętno, biegnące od lewego ramienia po prawe biodro, ślad po truciźnie. Uciekając od okrutnego małżonka, trafia do Zakonu Świętego Mortaina, Boga Śmierci. Tam wychowywana uczy się przyrządzać mikstury, władać bronią, używać podstępnie swych kobiecych wdzięków i nieść śmierć tym, których wskazuje jej Mortain. Kolejne powierzane zadania mają przybliżyć Skrytobójczynię do złożenia ślubów w zakonie. Jedną z misji jest śledzenie poczynań Gavriela Duvala, wraz z którym trafia na dwór księżnej Bretanii, jako jego kochanka. Działania wicehrabii są jednak bardziej skomplikowane, a Ismae musi odkryć, czy to na pewno on jest największym zagrożeniem dla Zakonu i księżnej.

“Posępna litość” to powieść z bardzo subtelnie zarysowanym obszarem fantasy. Nie mamy tu silnie narzucającej się magii, dziwnych stworów, nadnaturalnych sił, które rządzą światem. Tutaj spotykamy przede wszystkim zwyczajnych ludzi dawnych czasów, którzy tkają swój los intrygami i podstępem. Gdzieś obok “przemykają” dopiero zdolności naszej bohaterki, która jest przecież dzieckiem samej śmierci. Książka ta to delikatne wątki romantyczne, które doskonale wpisują się w czasy XV-wiecznej Bretanii. Dwór, księżna i bohaterowie, którzy za płaszczykiem dobrych zamiarów próbują jak najwięcej ugrać dla siebie – autorce doskonale udało się odtworzyć atmosferę tamtych czasów. W efekcie otrzymujemy opowieść, która wciąga od pierwszych stron i pozostawia w napięciu aż do samego końca.

Robin LaFevers przedstawia nam drobiazgowo stworzony świat i bohaterów, którzy wciąż stawiani są przed trudnymi wyborami i bezustannie pokazują nam różne oblicza. To lektura prosta, lecz barwna, a poprzez swą bezwzględną i zdecydowaną postawę oraz niezwykłe zdolności dziewczyna szybko zdobywa naszą sympatię. Nie odczuwamy przesycenia nadnaturalnym światem, a elementy fantasy są starannie dobrane. Dzięki temu powieść jest niczym zapis historycznych wydarzeń, a fantastyczne wątki nadają jedynie tajemniczy charakter. Ismae zabija truciznami i bronią, niczym prawdziwa XV-wieczna assasynka. Niezwykłe umiejętności darowane przez Zakon i Mortaina dają jej jedynie przygotowanie duchowe i motywację. Bez nich historia wyglądałaby podobnie, jednak to one właśnie kształtują niepokojący i mroczny charakter utworu.

To bardzo dobra, zaskakująca książka, stworzona z pasji, co wyraźnie można odczuć na każdej stronie. Jest niesamowicie prosta w odbiorze, a jednak precyzyjnie stworzona, bogata w każdej poruszanej dziedzinie – walki, uwodzenia, romansu, rządzenia i poświęcenia. Robin LaFevers udowadnia, że spełnienie dziecięcych marzeń o zostaniu pisarką było właściwą decyzją. “Posępna litość” to pierwsza część trylogii, która zachwyca w każdym calu. Nie spodziewałam się, że tak bardzo zaprzątnie moje myśli. Trudno było odłożyć ją choć na chwilę bez zaspokojenia wiedzy o tym, co będzie dalej. Historia Ismae jest nietypowa, warta tego, by po nią sięgnąć i zatracić się bez reszty w świecie XV-wiecznych knowań politycznych, nadwornych intryg i całkowitego oddania wyższym celom.

Tytuł: Posępna litość
Autor: Robin LaFevers
Tytuł oryginału: Grave mercy
Tłumaczenie: Dominika Wiśniewska
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 20 września 2013
ISBN: 9788375748826
Liczba stron: 560
Rodzaj okładki: miękka

 

About Tetis

Aktywna uczestniczka i fanatyczka wszelkich przejawów kulturalnych, do których miłość zaszczepiły lata nauki i wielu ludzi z pasją, którzy pojawiali się na jej drodze. Ma miliard pomysłów na minutę i choć cierpi na notoryczny brak czasu, znajduje chwilę na wszystko. Śpiewa, rysuje, pisze i projektuje. Z pasji bloguje i zanurza się w świecie literackim oraz filmowym, nie odpuszcza nowinek growych i telewizyjnych. Powoli realizuje swoje plany, mając nadzieję, że kiedyś zaprowadzą ją w upragnione miejsca.

View all posts by Tetis
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze