Zapowiedź: Skrzynia Władcy Piorunów – Marcin Kozioł

Data wydania: 24 września 2014

Wydawnictwo: The Facto

Porwanie, tajemnicza skrzynia pewnego geniusza i drużyna dzielnych detektywów na kółkach, czyli ,,Skrzynia władcy piorunów” Marcina Kozioła – pierwszy tom nowej serii literackiej dla młodzieży.

 Akcja książki błyskawicznie nabiera tempa. Porwanie, typy spod ciemnej gwiazdy, tajemnicza skrzynia i sekretna organizacja Teslariuszy, a na dokładkę – niesamowita, tocząca się równolegle historia geniusza, Nikoli Tesli, zwanego Władcą Piorunów, która, choć może wydawać się fantastyczna, oparta jest na faktach z dzieciństwa i dorosłego życia słynnego serbskiego wynalazcy…

A zaczęło się tak:
Ojciec nastoletniego Toma kupuje na aukcji starodawną skrzynię pełną rysunków wykonanych przez małego chłopca. Po kilku miesiącach znika z domu zostawiając lakoniczny i niezrozumiały list. czternastoletnia, poruszająca się na wózku Julia, jej wyjątkowy pies towarzyszący Spike i przyjaciel Tom nie wierzą w jego ucieczkę. Postanawiają go odszukać, tym bardziej że sami o mało co nie zostają porwani… Akcji książki nie powstydziłby się najlepszy film szpiegowski! Samochód powoli ruszył. Spike próbował biec, nadal nie wypuszczając z zębów zdobyczy. (…) w ułamku sekundy upewnił się, że Julia stoi na chodniku bezpieczna w swoim czterokołowcu. Odbił się wówczas I wskoczył do wnętrza pojazdu. Dziewczynka z oddali obserwowała, jak zamykają się za nim drzwi furgonetki, a jej dwóch najlepszych przyjaciół zostaje uwięzionych w środku.
W toku poszukiwań bohaterowie odkrywają, że ojciec Toma zostawił mu liściki, dzięki którym krok po kroku docierają do sedna tajemnicy… Czy uda im się uratować tatę i wyjść cało z opresji?

Niezwykli bohaterowie
Marcin Kozioł stworzył błyskotliwą powieść przygodową dla nastolatków. Historia oparta na faktach, intryga i nieoczekiwane zwroty akcji to jednak nie jedyne jej atuty. Najważniejsi są bohaterowie. Julia to łagodna i mądra nastolatka, która porusza się na wózku inwalidzkim. Jednak fakt ten w żaden sposób nie pozbawił jej radości i chęci życia, a wręcz przeciwnie – ma ich jeszcze więcej. Spike – labrador, wyjątkowo inteligentny lub wręcz (jak lubi o sobie myśleć) władający nadprzyrodzonymi mocami pies, który wierzy, że pamięta swoje poprzednie wcielenia, a przy okazji niezwykle bystry obserwator rzeczywistości obdarzony niebanalnym poczuciem humoru. Na koniec Tom – dzielny piętnastolatek, który widzi kolory słów i czuje ich zapach, bez reszty oddany swoim przyjaciołom i wykazujący niezwykłą odwagę. Czy ktoś oprze się takiemu fantastycznemu trio?
Spike ledwo nauczył się mówić albo – jak kto woli – szczekać, zdał sobie sprawę, że to, czego doświadcza na co dzień, jest zupełnie nieznane innym labradorom. Ba, także owczarkom, spanielom, a nawet Rodowi, staremu, mądremu dogowi kanaryjskiemu zamieszkującemu prawdziwy pałac na podwórku sąsiadów. (…) Do łebka psa powróciło wspomnienie, że przecież w którymś, nie tak dawnym życiu nosił miano Buddy I mieszkał w Waszyngtonie. W Białym Domu. Tylko sierść miał czekoladową…

Tajemnicza skrzynia

Wszystko zaczęło się w momencie narodzin geniusza – Władcy Piorunów. Dlaczego był tak nazywany? Odpowiedź znajduje się w książce. Dość że w dniu jego narodzin pioruny nie przestawały walić! Może anioły zdecydowały się uczcić ten cud narodzin. Chłopiec nadal popłakiwał zdziwiony nowym światem, w którym się znalazł. Po chwili jednak uspokoił się. W izbie zapadła cisza. Na dworze jak na skinienie jakiegoś magicznego dyrygenta ucichły też grzmoty, a pioruny przestały rozświetlać okolicę. – Ooo! Mamy tu chyba Władcę Piorunów – zażartował lekarz, patrząc na malca. Nie wiedział, jak prorocze były to słowa.

Mały Nikola od dziecka wymyślał wynalazki I rysował swoje wizje na kartkach. Wszystkie wkładał do drewnianej skrzyni z wygrawerowanymi literami NT, którą ponad 100 lat później znalazł ojciec Toma…

Nie tylko przygoda
“Skrzynia Władcy Piorunów” to również historia o tym, jak wiele można zdziałać, mając oddanych przyjaciół, otwarty umysł i chęć do działania. Historia o niepełnosprawności, która nie musi oznaczać końca wszystkiego. Opisana oczami dwóch osób – Julii i jej psa towarzyszącego – pozwala zrozumieć ograniczenia osób poruszających się na wózkach i zobaczyć w nich ludzi takich samych jak ci zdrowi.

Takiego zestawu bohaterów to jeszcze nie spotkałem w żadnej książce. Pies Spike, który pamięta swoje poprzednie wcielenia, Julia dziewczyna jeżdżąca na wózku oraz Tom, który widzi kolory i czuje zapachy wyrazów. A to zaledwie początek tej przygody! Pewnie myślicie to co ja, kiedy zacząłem czytać “Skrzynię Władcy Piorunów” – zbyt dużo nieprawdopodobnych wątków. Macie rację. W dodatku potem jest ich coraz więcej. A co bardziej intrygujące, wiele z nich okazuje się całkowicie prawdziwych. Będziecie naprawdę zaskoczeni. Obiecuję.
Aleksy Krysztofiak, www.ksiazkinaczacie.pl

To naprawdę fantastyczna historia. Nie słyszałem o innej powieści przygodowej dla młodzieży, której głównymi bohaterami byliby: osoba na wózku i jej pies asystujący. To Dan Brown dla młodzieży. Ta powieść może pomóc w zmianie wizerunku osób z niepełnosprawnością (…) Fragmenty zamierzamy czytać w szkołach i w szpitalach.
Marek Sołtys, prezes Fundacji TPSW
(Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza)

O Autorze:
Marcin Kozioł – urodził się w 1977 roku – w wieku 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, do Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu. Spotkał na swojej drodze wiele niezwykłych osób. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed samą Królową Elżbietą II i o mały włos nie wpadł wprost w „objęcia” Jej Królewskiej Mości, wywołując przerażenie na twarzach agentów specjalnych. Zapalony podróżnik. Na co dzień ekspert od mediów elektronicznych i marketingu.

Dane wydawnicze:
Tytuł: Skrzynia Władcy Piorunów
Autor: Marcin Kozioł
Wydawnictwo The Facto
Format: 155 x 215 mm
Ilustracje: Tomek Larek
Ilość stron: 250
Seria: Detektywi na kółkach
ISBN 978-83-61808-51-0
Data premiery: 24 września 2014 r.

Strona internetowa serii: http://www.detektywi-na-kolkach.pl/

źródło: informacja prasowa

 

About Sophie

Z zawodu finansista, z pasji czytelnik. Redaktorka serwisu oraz moderator forum Gavran, okazjonalnie recenzentka.

View all posts by Sophie
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze