Uczeń skrytobójcy - Robin HobbRobin Hobb to pseudonim amerykańskiej autorki znanej w Stanach Zjednoczonych również pod pseudonimem Megan Lindholm, który w Polsce nie jest jednak rozpoznawalny. Choć trylogia Skrytobójcy jest już od lat wielu obecna na rynku polskim i choć wielokrotnie przy różnych okazjach napotykałam się na nazwisko tej autorki, sięgnęłam po pierwszy tom, “Ucznia skrytobójcy“, by samej się przekonać, cóż to jest, dopiero przy okazji wznowienia wydanego ostatnio przez wydawnictwo MAG. Wiele lat temu książki te wyszły również nakładem Prószyński i S-ka.

Powieść ta to historia syna następcy tronu Królestwa Sześciu Księstw, który miał nieszczęście narodzić się z nieprawego łoża. Poznajemy go, gdy jest jeszcze małym chłopcem, ledwie kilkuletnim, który jeszcze niewiele rozumie, ale już musi zmierzyć się z tym, że zostaje rzucony w nieznane środowisko, wśród nieznanych ludzi, z dala od matki. Towarzyszymy mu przez kolejne lata, poznając jego wzloty i upadki, jego walki, samotność, smutki i radości, a także miłostki i pragnienia. Widzimy, jak dorasta, jak staje się tytułowym uczniem skrytobójcy oraz jak radzi sobie ze swoim pochodzeniem i obowiązkami. Wszystko to w otoczeniu dworskich intryg i konfliktów między krajami.

Świat stworzony w “Uczniu…” przynosi na myśl klasyczne fantasy – nieistniejący kraj, nieco na szczęście “mało kłopotliwej” magii (czyli takiej, która nie jest wszechpotężną mocą, mogącą zniszczyć i naprawić wszystko, a tym samym często uniemożliwić logiczne wyjaśnienia i wartką akcję). Świat oraz pomysły w nim przedstawione nie są szczególnie oryginalne, takie kreacje dość często przewijają się przez literaturę, jednak nie uważam tego za wadę – wręcz przeciwnie, uniwersum stworzone przez Robin Hobb jest mimo wszystko ciekawe. Już w tym jednym tomie mamy poruszone kwestie rodziny królewskiej, dziedziców, różnic kulturowych i nieprzygotowana niektórych do tychże, a także temat konfliktów zbrojnych, dziwnych ataków, a nawet zdrad. Wszystko to jest tłem dla historii głównego bohatera, choć wcale nie mniej ważnym elementem powieści.

Akcja wciągnęła mnie niemal już od pierwszych kart – z prawdziwą przyjemnością pochłaniałam kolejne strony i rozdziały, zagłębiałam się w fabułę, która nie skupiała się na jednym elemencie, ale dzieliła czas między rozwój Bastarda, jego naukę i uczucia, a także sprawy królestwa. Każdy z tych składników był interesujący, a wszystko to najpewniej dzięki świetnej kreacji głównego bohatera – może niekoniecznie nastawionej na absolutny realizm, ale idealnie wpisującej się w moje preferencje. Bastard nie jest herosem, nie wszystko mu się udaje, pozwala się czasem zwieść na manowce, czasem idzie na oślep, ale nie cechuje się głupotą. Ponadto mamy do czynienia z pierwszoosobową narracją, pozwalającą dogłębnie poznać bohatera, jednocześnie nie zdradzając całego planu i przyszłych wydarzeń uwagami o myślach innych postaci.

Warto również wspomnieć o pięknym wydaniu wznowienia, które zaoferował nam ostatnio MAG. Twarda okładka ze żłobionym grzbietem, ukazująca grafikę bardzo dobrze pasującą do treści, a także zdobienia wewnątrz książki niejednego czytelnika mogą skusić.

“Uczeń skrytobójcy” to, moim zdaniem, świetna powieść, zapowiadająca, mam nadzieję, równie dobrą trylogię. Z pewnością spodoba się on wielbicielom klasycznego fantasy, zwłaszcza tym lubiącym klimaty monarchii i związane z tym intrygi, a także element magii jako dodatku – siły, którą można pokonać. Niecierpliwi z kolei mogą czuć się udobruchani szybkością, z jaką MAG puszcza w świat kolejne odcinki historii Bastarda – tom drugi już do nabycia, a i na część trzecią nie będzie trzeba długo czekać, ponieważ w księgarniach zawita już w połowie listopada. Ze swojej strony polecam pierwszy tom i mam nadzieję, że w przypadku kolejnych będę mogła uczynić to samo.

Z fragmentem powieści można zapoznać się tutaj: klik.

Autor: Robin Hobb
Tytuł: Uczeń skrytobójcy
Tytuł oryginału: Assassin’s Apprentice
Seria: Skrytobójca – tom 1
Tłumaczenie: Agnieszka Ciepłowska
Oprawa: twarda
Ilość stron: 448
Rok wydania: 26 września 2014
Cena detaliczna: 39,00

 

 

 

About Sophie

Z zawodu finansista, z pasji czytelnik. Redaktorka serwisu oraz moderator forum Gavran, okazjonalnie recenzentka.

View all posts by Sophie