Trzeci grób na wprost – recenzja

Trzeci grób na wprost” jest trzecim tomem, warto dodać, że długo wyczekiwanym (aty, aty, drogie wydawnictwo), serii o kostusze Charley Davidson, pisanej przez Daryndę Jones. Poprzednia część weszła na polski rynek całe trzy lata temu, więc część czytelników mogła zapomnieć, jak bardzo na tę serię czekała. Miejmy nadzieję, że tym razem wydawnictwo trochę zagęści ruchy i już wkrótce będzie można emocjonować się „Czwartym grobem…”.

Trzeci tom serii zaczyna się mniej więcej tam, gdzie poprzedni skończył. Niebezpieczny skazaniec Reyes jest wściekły na Charley za przywiązane go do ciała. Panna Davidson nie może spać, gdyż szatański pomiot wdziera się w jej sny, robiąc to, co najwyraźniej najlepiej potrafi, przez co nasza kostucha jest jeszcze bardziej zmęczona niż przed snem. I taka półżywa, napędzana prawdopodobnie tylko kofeiną, musi zająć się zleceniem – zaginięciem żony pewnego doktora. Tylko… to chyba sam doktor przyczynił się do owego zaginięcia. Tę zagadkę stara się rozwikłać Charley. Ale, żeby nie było za łatwo, musi zająć się też sprawą zbiegłego skazańca.

Jeśli chodzi o gatunek, seria o Charley plasuje się gdzieś między urban fantasy a paranormal romance. Ważne jest, że gdyby znacząco osłabiono lub nawet wyrzucono wątek romantyczny, ta książka nadal byłaby ciekawa, czego nie można by powiedzieć o wielu powieściach, pojawiających się od jakiegoś czasu na rynku. „Groby…” nie opierają się wyłącznie na historii miłosnej, za to mają konkretną linię fabularną, która sama w sobie jest interesująca i wciągająca, zwłaszcza z tak nietypową, zabawną narracją.

Zacznijmy od oceny bohaterów – nie da się ukryć, że autorka starała się wstrzelić w typ, podobający się czytelnikom. Ona – wygadana, silna i odważna. On – tajemniczy, niebezpieczny i seksowny. A w tle cała gama osób, z którymi można się posprzeczać. W dodatku budzących sympatię, o których przyjemnie się czyta, szczególnie że świetnie uzupełniają się głównymi postaciami. Charley jest inteligentną bestią, naprawdę bystrą, przenikliwą kobietą, która jednak chowa się pod głupotą (nazwijmy to jej strategią przetrwania), tworząc zabawne dialogi. Ewentualnie można to nazwać kompletnie postrzelonym charakterem. Fanów gatunku może z kolei zaciekawić pewna odmiana, jaką zastosowała autorka – otóż nasza kostucha nie przymiera głodem, ma z czego zapłacić czynsz i ogólnie nie narzeka szczególnie na pieniądze – jest to duża różnica w porównaniu z tymi wszystkimi bohaterami UF, ledwo mającymi cokolwiek w portfelu.

Kolejnym plusem tej książki jest wciągająca akcja. Trudno mi się było oderwać od kart powieści, wielokrotnie miałam syndrom „jeszcze jednego rozdziału”. Próżno szukać tu monotonii – bohaterka nieustannie coś robi, jedzie tu, jedzie tam i zajmuje się kilkoma rzeczami na raz, co ułatwia unikanie nudy, przestojów w akcji i braku realizmu. Bo też niemożliwe by było, gdyby śledztwo samo z siebie ładnie się rozwijało i nie wymagało żadnych przerw na szukanie informacji. Tutaj owe elementy przestoju były wypełniane akcją innego wątku fabularnego. Rozwiązanie to – oraz masa świetnych pomysłów – pozwala dodatkowo na wprowadzenie elementów nieprzewidywalnych.

Na okładce zacytowano fragment jednej z recenzji mówiący, że seria o Charley jest podobna do cyklu o Stephanie Plum autorstwa Janet Evanovich. Całkowicie zgadzam się z tym stwierdzeniem – jest podobna, ale nie taka sama. Główną różnicą, poza gatunkiem literackim, jest to, iż Śliwka ładuje się często w komiczne, ale idiotyczne sytuacje, które po prostu nie zdarzyłyby się w prawdziwym świecie (można tu przywołać chociażby co rusz wybuchające samochody), kiedy kostucha rozśmiesza dialogami.

Czytelników, mających nieprzyjemne wspomnienia z korektą w wykonaniu Papierowego Księżyca, pragnę zapewnić, iż jest lepiej. Nie otrzymujemy może redakcyjnego ideału bez żadnych błędów, ale jak na to wydawnictwo, które często miewa problemy z tym konkretnym etapem wydawania książek, sytuacja wyglądała dobrze.

„Trzeci grób na wprost” to ciekawa propozycja, po którą warto sięgnąć, zwłaszcza gdy ma się gorszy humor – Charley potrafi rozbawić, czyta się ją bardzo dobrze i szybko. Powieść wciąga i zaciekawia. Nie pozostaje mi nic innego, jak serdecznie ją polecić.

Tytuł: Trzeci grób na wprost
Autor: Darynda Jones
Tytuł oryginału: Third Grave Dead Ahead
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: lipiec 2015
Seria: Charley Davidson
ISBN: 978-83-61386-61-2
Liczba stron: 450
Wymiary: 143 x 205 mm
Tłumaczenie: Anna Pochłódka-Wątorek

 

About Sophie

Z zawodu finansista, z pasji czytelnik. Redaktorka serwisu oraz moderator forum Gavran, okazjonalnie recenzentka.

View all posts by Sophie
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Blair

“Ewentualnie można to nazwać kompletnie postrzelonym charakterem” – <3 <3

Od jakiegoś czasu szukałam określenia na Charley. To zdanie opisuje ją idealnie!