Nagrody Goodreads w ostatnich latach

Podoba się?

Ostatnio swoje głosy na najlepsze książki oddawali czytelnicy LubimyCzytać. Zastanawialiście się może, jak to wygląda na świecie? Kogo tam nagradzają? Goodreads – ogromny portal zrzeszający czytelników z całego świata – od kilku lat rokrocznie ogłasza plebiscyt na najlepsze książki roku. W ostatnim głosowaniu oddano ponad 3 miliony głosów, z czego ponad 30 tysięcy oddano na zwycięzcę w kategorii fantasy i fantastyka. Sprawdzaliście kiedyś, jakie książki zostały w tej kategorii nagrodzone? Jeśli nie, poniżej zebrałam nagrodzonych z ostatnich kilku lat.

Goodreads Choice Award 2015

“Drażliwe tematy” Neila Gaimana

Zbiór opowiadań autora „Amerykańskich bogów” i “Nigdziebądź”. Gaiman, autor wszechstronny, wyrafinowany i niezrównanie twórczy, czaruje nas swoją literacką alchemią i przenosi daleko w nieznaną krainę, gdzie fantazja staje się rzeczywistością, a codzienność płonie własnym blaskiem. “Drażliwe tematy”, pełne grozy, niespodzianek i dobrej zabawy, to skarbnica literackich perełek, które zajmują umysł, poruszają serce i wstrząsają duszą.

O “Drażliwych tematach” słów kilka napisała niedawno Blair – recenzję możecie przeczytać tutaj.

Goodreads Choice Award 2014

“The Book of Life” Deborah Harkness 

Trzeci tom trylogii All Souls/Księga Wszystkich Dusz.

After traveling through time in Shadow of Night, the second book in Deborah Harkness’ enchanting series, historian and witch Diana Bishop and vampire scientist Matthew Clairmont return to the present to face new crises and old enemies. At Matthew’s ancestral home at Sept-Tours, they reunite with the cast of characters from A Discovery of Witches—with one significant exception. But the real threat to their future has yet to be revealed, and when it is, the search for Ashmole 782 and its missing pages takes on even more urgency. In the trilogy’s final volume, Harkness deepens her themes of power and passion, family and caring, past deeds and their present consequences. In ancestral homes and university laboratories, using ancient knowledge and modern science, from the hills of the Auvergne to the palaces of Venice and beyond, the couple at last learn what the witches discovered so many centuries ago.

Goodreads Choice Award 2013

“Ocean na końcu drogi” Neila Gaimana
.

“Ocean na końcu drogi” to baśń, nadająca nowe ramy współczesnej fantasy: poruszająca, przerażająca i poetycka – czysta jak sen, delikatna jak skrzydełko motyla, niebezpieczna jak klinga w ciemności – owoc geniuszu narracyjnego Gaimana.

 .

Goodreads Choice Award 2012

“Mroczna wieża. Wiatr przez dziurkę od klucza” Stephena Kinga

Ósma część cyklu Mroczna Wieża.
Łączący elementy fantasy, horroru i westernu, stawiany na równi z trylogią Tolkiena. Przez samego autora uważany za ukoronowanie jego twórczości. Zainspirowany poematem Roberta Browninga Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął.
Roland i jego ka-tet podczas swej wędrówki w poszukiwaniu Mrocznej Wieży chronią się przed zamiecią w opustoszałym budynku wiejskiej świetlicy. Spędzają tam noc, słuchając opowiadania Rolanda o jednym z jego pierwszych zadań – walce ze zmiennokształtnym potworem mordującym całe rodziny. Podczas tej misji wziął pod swoją opiekę dziesięcioletniego chłopca ocalałego z rzezi i usiłując go uspokoić, opowiedział swoją ulubioną historię z dzieciństwa o Timie Dzielne Serce – Wiatr przez dziurkę od klucza.
 .

Goodreads Choice Award 2011

“Taniec ze smokami” George’a R.R. Martina

Piąta część cyklu “Pieśń Lodu i Ognia”.

Po wielkiej bitwie przyszłość Siedmiu Królestw wciąż wydaje się niepewna…
Na wschodzie Daenerys Targaryen, ostatnia z rodu Targaryenów, włada przy pomocy swych trzech smoków miastem zbudowanym na pyle i śmierci. Daenerys ma jednak tysiące wrogów i wielu z nich postanowiło ją odnaleźć…
Tyrion Lannister, uciekłszy z Westeros, gdy wyznaczono nagrodę za jego głowę, również zmierza do Daenerys. Jego nowi towarzysze podróży nie są jednak obdartą bandą wyrzutków, jaką mogliby się wydawać, a jeden z nich może na zawsze pozbawić Daenerys praw do westeroskiego tronu…
Północy broni gigantyczny Mur z lodu i kamienia. Tam właśnie przed Jonem Snow, dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym lordem dowódcą Nocnej Straży, stanie najpoważniejsze jak dotąd wyzwanie. Ma bowiem potężnych wrogów nie tylko w samej Straży, lecz również poza nią, pośród lodowych istot mieszkających za Murem…
W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców…

Goodreads Choice Award 2010

“Bastiony mroku” Roberta Jordana, Brandona Sandersona

Świat nieuchronnie zmierza ku Tarmon Gai’don, Ostatniej Bitwie. Na północy rozpoczyna się ofensywa armii Cienia, hordom trolloków dowodzonych przez Myrddraale przeciwstawiają się, wciąż rozproszone, siły Światłości – Lan Mandragoran wznosi sztandar upadłego Malkier, Rodel Ituralde dowodzi desperacką i krwawą obroną Maradon. Choć Rand al’Thor, Smok Odrodzony, przeżył duchowy przełom, który zwiastuje nadzieję dla świata, wciąż ma przed sobą ogromną pracę do wykonania: militarną i polityczną. Egwene al’Vere zabiega o wielki sojusz królestw, niekoniecznie jednak w zgodzie z planami Randa, równocześnie musi zmagać się z wrogiem wewnętrznym, którym są Czarne Ajah kierowane przez Przeklętą Mesaanę ukrywającą się w Białej Wieży. Elayne Trakand umacnia władzę nad Caemlyn i sąsiednimi królestwami. Mat Cauthon staje wreszcie twarzą w twarz z prześladującym go gholam, a rozprawiwszy się z nim, rusza na straceńczą wyprawę do Wieży Ghenjei, żeby uwolnić przetrzymywaną tam Moiraine. Armia Perrina Aybary rośnie w siłę, ale on sam musi się zmierzyć w Świecie Snów z tajemniczym mordercą wilków. Tymczasem na południu wciąż trwa ofensywa Seanchan, a ich Imperatorowa snuje własne plany. Wedle Proroctw wkrótce ma się wszystko rozstrzygnąć

Zgadzacie się z takimi wyborami?

Z zawodu finansista, z pasji czytelnik. Redaktorka serwisu oraz moderator forum Gavran, okazjonalnie recenzentka.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze