Polcon 2016

Polcon 2016 promoPolcon – Eurokonferencja 2016 zaczynamy!

Wrocław, 27 lutego 2016: Polcon – Eurokonferencja 2016 rozpocznie się już niedługo: zaledwie 6 intensywnych miesięcy dzieli nas od sierpnia i tegorocznej edycji jednego z najważniejszych wydarzeń dla wszystkich miłośników szeroko pojętej kultury i fantastyki. Zaznaczcie na czerwono datę w kalendarzu i szykujcie się na fascynujący weekend w dniach 18-22 sierpnia 2016. Kompleks Hali Stulecia przemieni się w barwne miejsce, który odkryje przed Wami nowe oblicza kultury. Polcon po raz drugi w swojej 31-letniej historii zagości we Wrocławiu: tym razem będzie częścią Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Tym samym rośnie liczba powodów do odwiedzenia Hali Stulecia, a każdy kolejny okazuje się ciekawszy, zarówno dla przyjezdnych, jak i mieszkańców.

Przede wszystkim tegoroczny Polcon będzie mieć charakter iście międzynarodowy. W wyścigu o zorganizowanie Euroconu, wrocławska prezentacja została wsparta przez Petera V. Bretta, Jacka Ketchuma i Edwarda Lee. Wszyscy wymienieni zgodzili się zostać gośćmi specjalnymi imprezy. Starania organizatorów Polconu zostały docenione i wyróżnione. W ten sposób stolica Dolnego Śląska stała się przystankiem Eurokonferencji. Wśród jej gości honorowych znaleźli się pisarz Ian Watson, grafik Chris Achilleos, były prezes Europejskiego Stowarzyszenia Science-Fiction David J. Lally oraz silna grupa z Ukrainy reprezentowana przez pisarzy, tłumaczy i redaktorów: Vladimira Arenewa, Sergia Palstuna oraz Sergieya Legeza. To zaledwie czubek góry lodowej, ponieważ tegorocznym hasłem są przede wszystkim fantastyczne światy.

Nie zapominajmy również, że Polcon nie bez powodu jest szczególnym wydarzeniem na mapie wydarzeń w Polsce i stał się częścią literacką Europejskiej Stolicy Kultury. Elementem bez wątpienia wyróżniającym jest prestiżowa nagroda literacka imienia Janusza A. Zajdla. Uczestnicy festiwalu będą mogli oddać swój głos w dwóch kategoriach: na opowiadanie oraz powieść.

Wśród gości honorowych na tegorocznym Polconie znalazła się Maja Lidia Kossakowska (twórca-pisarz), Bogusław Polch (twórca-grafik), odpowiedzialny między innymi za powstanie postaci Funky Kovala, Krzysztof Księski (promotor fantastyki) i Robert Karkoszka (fan). Oprócz tego na konwencie swoją obecność potwierdzili m.in. : Andrzej Sapkowski, Andrzej Ziemiański oraz Rafał Kosik, a lista będzie wydłużać się z każdym dniem.

Program Polconu będzie obfitował w wiele atrakcji, począwszy od filmu, poprzez komiksy, wspomnianą już literaturę, gry planszowe, komputerowe, a nawet zagadnienia naukowe, jak archeologia, psychologia czy fizyka. Punkty programowe oraz same bloki przemyślane zostały tak, aby stworzyć wydarzenie przyjazne całej rodzinie i wszystkim pokoleniom, a sama fantastyka stała się punktem zrzeszającym społeczności.

Jako część Europejskiej Stolicy Kultury 2016, wydarzenie otworzy się na miasto i nie będzie ograniczać jedynie do terenów Hali Stulecia. Więcej informacji o przygotowywanych atrakcjach będziemy ujawniać stopniowo, w miarę zbliżania się do sierpniowej daty wydarzenia. Jest na co czekać! Już teraz zapraszamy do śledzenia strony internetowej Polconu (http://polcon2016.pl/), gdzie pojawiać się będą informacje z pierwszej ręki.

Natomiast już teraz zachęcamy do zapoznania się z systemem przedpłat (https://bok.polcon2016.pl/), tylko do końca lutego pełna akredytacja z zestawem gadżetów kosztować będzie 50 zł. Od 1 marca cena wejściówki wyniesie 60 zł i będzie systematycznie rosnąć, by osiągnąć wysokość 100 zł od sierpnia i na miejscu.

Serdecznie zapraszamy!

O Polconie
Najstarszy, bo odbywający się od 1985 roku ogólnopolski festiwal literatury i fantastyki . Wydarzenie co roku organizowane jest w innym miejscu, a o wyborze organizatora decyduje Forum Fandomu dwa lata wcześniej. Częścią Polconu jest przyznawana na nim podczas specjalnej gali Nagroda Literacka Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda dla twórców literatury fantastycznej. W 2016 roku wydarzenie powraca do Wrocławia po 4 latach wędrówki.

O Europejskiej Stolicy Kultury
ESK to miasto wybrane przez Unię Europejską. Jego zadaniem jest w ciągu roku zaprezentować życie kulturalne nie tylko całego miasta, ale również regionu i kraju. Ideą Europejskiej Stolicy Kultury jest wzajemne poznanie, zbliżenie i otwarcie dialogu międzykulturowego wśród Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK skupiają na sobie uwagę całej Europy – daje to niepowtarzalną szansę nie tylko na wniesienie wkładu w rozwiązania kwestii istotnych dla naszego kontynentu, ale również możliwość przyspieszenia rozwoju oraz promocję miasta. W 2016 roku Wrocław dołączył do chlubnego grona ESK, gdzie już wcześniej pojawiły się Berlin, Florencja, Paryż, Madryt czy Praga.

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze