Mroczniejszy odcień magii – recenzja

Po raz pierwszy zetknęłamokładka książki się z twórczością Victorii Schwab w maju tego roku, kiedy sięgnęłam po A Darker Shade of Magic w oryginale. Zakochałam się w tej historii już na samym początku. Pamiętam bardzo wyraźnie, że przy wyszukiwaniu informacji o dwóch kolejnych częściach, zamarzyłam sobie, żeby V.E. Schwab weszła ze swoją twórczością na nasz rynek książki. Zastanawiałam się, jak niesamowite by to było, jakby więcej osób poznało losy Kella i Lili – dwójki głównych bohaterów tej trylogii, których nie sposób nie polubić.

A niedługo potem pojawiła się zapowiedź Mroczniejszego odcienia magii.

Nie będę kłamać – na tę wieść podskoczyłam kilka razy ze szczęścia. Ostatnio panuje u nas nie mała moda na fantastykę młodzieżową i mam wrażenie, że im więcej podobnych tytułów przybywa na półki polskich księgarń, tym mniej mam do polecenia. Podczas czytania Mroczniejszego odcienia magii jednak nie można się nudzić. Nie dość, że historia naprawdę wciągająca, a pomysł na świat przedstawiony świeży i oryginalny, to i w bohaterach nie sposób się nie zakochać! Czarujący, sympatyczny Rhys, poważny, bardziej konkretny Kell, tajemniczy i intrygujący Holland czy odważna, szukająca przygód Lila – cała czwórka miała wiele do zaproponowania samej historii, jak i czytelnikom. W pewnym momencie straciłam rachubę, komu kibicuję (Lila i Kell stali po “jasnej stronie mocy”, ale ludzie, HOLLAND!) i do którego z przedstawionych Londynów mam największą słabość. Wybór był trudny!

Tak, dobrze przeczytaliście – Londynów! Victoria Schwab wykreowała bowiem niezwykle zajmujący, fascynujący świat, gdzie istnieje kilka rzeczywistości alternatywnych, o jakich wiedzą wszyscy, ale do których mogą przedostać się tylko nieliczni. Mamy Szary Londyn, miejsce pozbawione magii; Biały Londyn, gdzie magia jest „towarem” deficytowym; Czerwony Londyn, w którym nie znajdziecie pozbawionego magii miejsca, oraz Czarny Londyn – rzeczywistość, o jakiej nikt nie chce rozmawiać. Akcja książki rozwija się powoli, nieśpiesznie. Czasem wydawało mi się, że nie dzieje się nic specjalnego i nie potrafiłam przewidzieć, do czego to wszystko prowadzi. Schwab jednak ani przez moment nie straciła z oczu wytyczonego przez siebie celu i, kończąc lekturę Mroczniejszego odcienia magii, widziałam to najlepiej.

Autorka powieści podczas tych czterystu stron niebanalnie rozwinęła charakterystykę bohaterów, pokazała czytelnikom ich plany, marzenia czy troski, dzięki czemu jeszcze trudniej jest zaczekać na następną część. Muszę jednak przyznać, że w pierwszej części trylogii zabrakło mi trochę wyraźniej zarysowanych sylwetek postaci drugoplanowych czy opisów światów alternatywnych poza samymi Londynami. Londyn to bowiem miasto, które istnieje w każdym z czterech przedstawionych przez autorkę światów alternatywnych. Niestety poza nimi za wiele o tych innych rzeczywistościach się nie dowiadujemy.

Zakochałam się za to w warsztacie pisarskim samej V.E. Schwab, która ma niesamowicie plastyczny, przemawiający do czytelnika styl pisania. Natknęłam się ostatnio na porównanie Schwab do Gaimana i muszę przyznać, że coś w tym jest. Oboje w prostych słowach potrafią wykreować najbardziej zwariowane rzeczywistości, przedstawić wszelkie te “niemożliwe” sytuacje tak, że czytelnik przyjmuje je bez zająknięcia.

Podsumowując, Mroczniejszy odcień magii to książka zachwycająca na wielu poziomach – nieważne, w jakim języku postanowiło się ją przeczytać. Przy ponownej lekturze zaś podoba się jeszcze bardziej, odkrywając przed czytelnikiem tony wcześniej niezauważonych „smaczków”. Victoria Schwab to utalentowana pisarka z niezwykle rozwiniętym warsztatem pisarskim, która ma wiele do zaproponowania fantastyce młodzieżowej. Trzymam kciuki, żeby niedługo pojawiło się u nas więcej napisanych przez nią historii, a Was zachęcam do spotkania z Mroczniejszym odcieniem magii.

tytuł: Mroczniejszy odcień magii
autor: Victoria Schwab
trylogia: Odcienie magii
tłumaczenie: Ewa Wojtczak
tytuł oryginału: A darker shade of magic
data wydania: 11 lipca 2016
ISBN:9788365521156
liczba stron:402
kategoria: fantastyka, fantastyka młodzieżowa
język: polski

 

About Blair

Pełnoetatowa książkoholiczka i filmomaniaczka. Recenzentka - amatorka, szpanująca swoim talentem pisarskim i nie rozumiejąca, dlaczego nikt nie chce podziwiać blasku jej intelektu, który przecież razi wszystkich po oczach. Czasami o skłonnościach masochistycznych, wiecznie niewyspana. Niepoprawna romantyczka, marząca o naprawianiu świata. Ponoć mówią, że nocą staje się Nocnym Cieniem i szuka nowych, szeleszcząco - papierowych ofiar...

View all posts by Blair