Festiwal Cytadela odbędzie się 24-26 maja 2019 r. na terenie Garnizonu Modlin (Nowy Dwór Mazowiecki).
Festiwal łączy ze sobą atrakcje konwentu fantastyki (spotkania autorskie, prelekcje, panele dyskusyjne, warsztaty) z otwartą formułą festiwalu: koncerty, wioski tematyczne osadzone w różnych uniwersach, koncerty, pokazy i konkurs cosplay.
W tym roku w ramach Cytadeli odbędzie się pierwszy w centralnej Polsce festiwal postapokaliptyczny RUST FEST współorganizowany ze Starling Design Studio.

Na imprezie spotkać będzie można bohaterów „Gwiezdnych Wojen”, więc będzie to doskonała okazja nie tylko dla najmłodszych, aby zrobić sobie zdjęcie z rycerzami Jedi lub szturmowcami. Fani będą też mogli poszerzyć swoją wiedzę podczas prelekcji i paneli dyskusyjnych.

Aby każdy mógł łatwiej znaleźć coś dla siebie, impreza zostanie podzielona na bloki tematyczne: literacki, popkulturowy, popularno–naukowy, warsztatowy i pokazowy oraz mangi i anime. Nie zabraknie znakomitych sesji gier rpg, a miłośnicy planszówek odnajdą się w Games Roomie. Przygotowany zostanie także blok gier elektronicznych i komputerów retro. Będzie tu także można spróbować swych sił na Torze Taktycznym  symulującym realia prawdziwego pola walki.

W tym roku po raz pierwszy na Cytadeli odbędzie się festiwal postapokaliptyczny RUST FEST współorganizowany ze Staling Design Studio. W specjalnie wybudowanym w stylu „Mad Maxa”, „Wodnego Świata” i „Fallouta” obozowisku czekać będzie masa atrakcji: koncerty świetnych muzyków z prawdziwymi ognistymi gitarami i skrzypcami,  pokazy ognia i tańca, strefa craftingowa – oparta o zasadę „zrób to sam”, gdzie podczas warsztatów będzie można stworzyć elementy strojów ze słynnych filmów. Uczestników tegorocznej edycji wydarzenia na pewno zachwyci taniec z wachlarzami, wykonany w niesamowitej scenerii aut, motocykli, katamaranów, a nawet samolotu. Dla ludzi o mocnych nerwach, zorganizowane zostaną walki w klatce! Strefa postapo zabierze uczestników do świata Zony – miejsca po eksplozji reaktorów jądrowych, gdzie wszystko uległo mutacji: zwierzęta, rośliny i ludzie, a na każdym kroku można wpaść w niebezpieczne anomalie.  Wieczorem, przy wtórze bębnów i świetle ogni będzie można skosztować zacnych napitków w klimatycznym barze rodem ze świata po apokalipsie.

Kolejną atrakcją będzie wioska fantasy, która przeniesie uczestników w świat „Władcy Pierścieni”, „Wiedźmina” czy „Gry o Tron”. Będzie tu można nauczyć się pisma runicznego, zdobyć wiedzę jak pleść kolczugę, posłuchać pięknej elfiej muzyki na żywo, przeplatanej  krasnoludzkim humorem. Najodważniejsi będą mogli spróbować swoich sił w wielkiej bitwie na repliki broni białej i łuki. W swoje orientalne progi zaprosi strefa baśni z 1001 nocy ze znakomitym cydrem i miodem pitnym.

Jednym z wydarzeń festiwalu będzie pokaz mody alternatywnej organizowany przez Altergroup Poland, czyli grupę skupiającą modelki, projektantów, wizażystów, fryzjerów i fotografów związanych z modą alternatywną.

Festiwal Fantastyki Cytadela to także wieczorne koncerty, w czasie których wszyscy będą się świetnie bawić. W tym roku wystąpi aż sześć zespołów. W piątek posłuchać będzie można We Hate Roses oraz Kruka, a w sobotę Runiki, Killsorrow i Anotherland. W niedzielę, na zakończenie zagra zespół Summana.

Na wielbicieli dobrej i oryginalnej kuchni czekać będzie nie lada gratka! Spróbować będzie można smaków meksykańskich, tatarskich (w prawdziwej jurcie), znakomitych mięsiw, frytek belgijskich, a nawet jadalnych owadów z autorskimi sosami. Dostępne będą tak popularne wśród fanów, dedykowane specjalnie na tę imprezę piwa kraftowe, pyszne lemoniady, sorbety, kawa i herbata w fantastycznych wersjach,  a na deser lody rzemieślnicze, baklava oraz jadalne kasztany. Na stoiskach pojawią się także słodycze prosto z Dalekiego Wschodu.

W klimatycznej karczmie będzie można odpocząć, posilić się i spędzić czas w towarzystwie sław polskiej fantastyki, oglądając jednocześnie koncerty i spektakle na dużej scenie.

Więcej na www.festiwalcytadela.pl

 

About Sophie

Z zawodu finansista, z pasji czytelnik. Redaktorka serwisu oraz moderator forum Gavran, okazjonalnie recenzentka.

View all posts by Sophie