Dotyk ognia - Patricia Briggs - seria Mercy ThompsonCykl o Mercy Thompson towarzyszy mi od lat – jestem wielką fanką urban fantasy, więc nieodmiennie sięgam po książki Patricii Briggs. „Dotyk ognia” to kolejny tom z serii o zaradnej pani mechanik okazjonalnie porastającej futrem.

W najnowszym tomie bohaterka ponownie sprowadza na siebie kłopoty. Tudzież one same ją dopadają. A może obie te opcje mają w sobie ziarno prawdy? Tym razem wszystko zaczyna się na jednym z mostów, od ataku trolla. Gdy problem przerasta siły miejskiej policji, Mercy i Adam zostają pilnie poproszeni o pomoc, co jest tylko początkiem ich kłopotów. Konsekwencje zdarzeń, które się tam rozgrywają, mogą być dość rewolucyjne nie tylko dla stada, ale i dla wszystkich wilkołaków. Mercy obiecuje ochronę dla chłopaka poszukiwanego przez nieludzi – Aiden, Dotknięty Ogniem, wydaje się być dla nich niezwykle cenny.

Jak na fankę urban fantasy przystało, lubię twórczość Patricii Briggs szczególnie ze względu na stworzone uniwersum, w którym element fantastyczny, czyli wilkołaki, wampiry i cała ta hałastra, przeplatają się z rzeczywistym światem w sposób płynny i zgrabny. W tej części na pierwszy plan wysuwają się nieludzie, którzy pragną złapać Dotkniętego Ogniem i wykorzystać do własnych celów. Spotykamy znane już postacie jak Zee, Tad czy Baba Jaga i przy okazji dowiadujemy się o nich nieco więcej niż w ostatnich tomach. Na jaw wychodzi tajemnica czy dwie, a także odkrywamy sporo nowych informacji o społeczności nieludzi, co mnie wyjątkowo przypadło do gustu. Poznajemy też zupełnie nowych bohaterów, którzy również dorzucają swoje trzy grosze – i mam wrażenie (oraz nadzieję), że nie będzie to pierwszy raz, gdy pojawiają się na kartach tego cyklu.

Oczywiście jak zawsze otrzymujemy ciekawe osobistości, które szybko budzą sympatię. Wpadłam po uszy w to towarzystwo już od samego początku. Bywały momenty w serii, gdy chciałam potrząsnąć niektórymi postaciami, lecz nigdy nie żałowałam, że są tacy, jacy są. Ich kreacje sprawiają, że od tych powieści trudno się oderwać. Najważniejsza jest w tym, rzecz jasna, Mercy, która nadaje narracji ciekawy rytm i charakter, wciągając czytelnika w sidła fabuły. W “Dotyku ognia” szczególnie przypadł mi do gustu sprawca całego zamieszania, czyli Aiden – jest w zasadzie dorosłym w ciele dziecka, a jego doświadczenia odcisnęły piętno na jego osobowości i podejściu do innych ludzi, co czyni go wyjątkowo interesującą osobą, i liczę na to, że pojawi się również w kolejnych tomach.

Ciekawie wykreowani bohaterowie uzupełniają i podkreślają szybką oraz wciągającą akcję. Dzieje się wiele już od samego początku, a fabuła nie zwalnia aż do samego końca. Nie nudziłam się przy tej powieści nawet przez chwilę. Bohaterowie mają masę roboty z zapanowaniem nad problemami, a dzięki temu czytelnik dostaje wiele rozrywki. Autorka nie poszczędziła nam również mniejszych i większych plot twistów, które mnie osobiście niejednokrotnie zaskoczyły. Niektóre z nich niewątpliwie będą miały ciekawe konsekwencje w przyszłości i już nie mogę się doczekać, aż dowiem się, jakie dokładnie.

Z wielkim zainteresowaniem śledziłam kolejne wydarzenia, nie mogąc oderwać się od lektury. Z pewnością pomogło również to, że „Dotyk ognia” towarzyszył mi na urlopie, a nie ma nic lepszego niż dobra książeczka w czasie beztroskiego wylegiwania się na słońcu. Rozdziały umykały mi niepostrzeżenie i jak zwykle zbyt szybko przewróciłam ostatnią stronę. Zostaje mi tylko mieć nadzieję, że kolejny tom wkrótce trafi do księgarni.

Co mogę powiedzieć w podsumowaniu? Seria o Mercy Thompson jest dość znana, ma wielu fanów, również w naszej redakcji. Tych osób zapewne nie trzeba namawiać, by chwycili za to pięknie wydane cudeńko. Pozostałych natomiast zachęcam do sięgnięcia po twórczość Patricii Briggs – najlepiej od początku, lecz i od środka zapewne szybko się połapiecie. Miłej lektury! 

Zapraszamy również do lektury recenzji pozostałych tomów serii – klik!

Tytuł: Dotyk ognia
Autor: Patricia Briggs
Tłumaczenie: Kaja Wiszniewska-Mazgiel
Premiera: 3 lipca 2019
ISBN: 978-83-7964-397-4
Oprawa: broszurowa
Wydawnictwo: Fabryka Słów

 

About Sophie

Z zawodu finansista, z pasji czytelnik. Redaktorka serwisu oraz moderator forum Gavran, okazjonalnie recenzentka.

View all posts by Sophie
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze