„Delikatny nóż” – Philip Pullman – recenzja

„Delikatny nóż”

Delikatny nóż” autorstwa Philipa Pullmana to drugi tom cyklu ”Mroczne materie”, w którym wraz z Lyrą oraz jej dajmonem Pantalaimonem Czytelnik poznaje równoległe światy, przeżywając przy tym mnóstwo przygód. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG.

Zakończenie poprzedniego tomu otworzyło przed główną bohaterką drogę do nowego, tajemniczego wymiaru. Jednak szybko przyjdzie jej się przekonać, iż niekoniecznie jest on bezpieczną kryjówką nadającą się do odpoczynku przed dalszą drogą. Jednocześnie owo miejsce pozwala Lyrze poznać Willa, który jest w stanie pomóc znalezieniu odpowiedzi na dręczące dziewczynkę pytania.

Wraz z przedostaniem się do nowego świata nie zakończyły się problemy głównej bohaterki – Magisterium nadal jej poszukuje, a jej wiedza na temat Pyłu wciąż jest niewystarczająca, by pojąć jego istotę. Choć początkowo miejsce, do którego trafiła zdaje się być opustoszałe, wkrótce wychodzi na jaw, że żyjącym tam ludziom zagrażają tajemnicze istoty, a odporne na ich ataki są jedynie dzieci. W tym samym czasie, w kolejnej z równoległych rzeczywistości, młody Will musi uciekać przed śmiertelnym niebezpieczeństwem czyhającym na niego samego i jego najbliższych. Przypadek sprawia, że chłopiec trafia do tego samego miasteczka, w którym przebywa Lyra i, jak można się spodziewać, owo spotkanie diametralnie zmienia życie obojga.

W drugiej części cyklu Philip Pullman wprowadza kilku nowych bohaterów, lecz najistotniejszym z nich jest wspomniany wyżej Will. Choć niewiele starszy od Lyry, w swoim krótkim życiu szybko musiał dorosnąć i nauczyć się odpowiedzialności. Muszę przyznać, że tego bohatera polubiłam zdecydowanie bardziej niż Lyrę, która momentami bywa mocno irytująca. Spokojny i opiekuńczy, potrafi ruszy do działania, kiedy zachodzi taka potrzeba, dla najbliższych zrobi wszystko. Tak jak głównej bohaterce nie brakuje mu sprytu i odwagi, jednak w przeciwieństwie do niej ma w sobie zdecydowanie więcej rozwagi, gdyż nie może liczyć na pomocne podszepty dajmona. W świecie, z którego pochodzi Will, takie istoty po prostu nie istnieją, a przynajmniej nie są widoczne gołym okiem.

„Delikatny nóż” liczy sobie 320 stron, a co za tym idzie akcja powieści dzieje się szybko. Wydarzenia gonią wydarzenia, a uwaga Czytelnika musi pozostać skupiona pomiędzy kilkoma planami zdarzeń. Mimo szybkiego tempa Pullman zadbał, by młodszy bądź starszy odbiorca nie miał problemu z odnalezieniem się w przedstawianej przez niego historii. Natomiast podjęte przez autora wątki sprawnie splatają się ze sobą i z pozoru nieistotne sytuacje okazuję się mieć duże znaczenie dla fabuły powieści.

Chociaż „Delikatny nóż” to pozycja mogąca stanowić rozrywkę również dla pełnoletnich Czytelników, pamiętać należy, że mimo wszystko jest powieścią celującą w młodszego odbiorcę. W związku  z tym, że para głównych bohaterów ma około dwunastu lat, pewne rzeczy zostały tu mocno uproszczone, a oni sami prędzej niż później dostają to, czego chcą, a z opresji wychodzą cało. Niekiedy ratunek, by podtrzymać napięcie, przychodzi w ostatniej chwili, jednak nie trzeba zbytnio obawiać się o losy Lyry czy Willa. I chociaż w pewnym stopniu psuje to wiarygodność historii, nie jest aż tak znaczącym minusem, aby całkowicie odbierać przyjemność z lektury. Szczególnie że autor nie traktuje młodego odbiorcy jak małe dziecko, któremu oszczędzić trzeba przykrych sytuacji. W „Mrocznych materiach” nie brak tytułowego mroku, brutalności czy śmierci. I chociaż ta ostatnia nie jest przedstawiana w szczególnie obrazowy sposób, nie staje się przez to mniej dosłowna. Jednocześnie Pullman przekazuje całość w sposób, który nie pozostawia w Czytelniku strasznych obrazów mogących być inspiracją dla sennych koszmarów.

Philip Pullman po raz kolejny zabrał Czytelnika do świata, a nawet światów, pełnych przygód, walk z niebezpieczeństwem oraz tajemnic, które według niektórych bohaterów na zawsze powinny pozostać w ukryciu. Również tym razem autor pokusił się o zakończenie powieści klasycznym cliffhangerem, który ma podtrzymać napięcie oraz zachęcić do sięgnięcia po finałowy tom cyklu. Ja chętnie poznam zakończenie historii Lyry i jej przyjaciół oraz wrogów. Mam tylko nadzieję, że przyniesie ona odpowiedzi na wszystkie pytania, a wątkom nie zabraknie logicznego i wiarygodnego zamknięcia.

Cykl: Mroczne Materie
Tom cyklu: 2
Liczba stron: 328
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-66409-05-7

 

About WereWolf

Zły Wilk

View all posts by WereWolf