Gdy opada szał i ekscytacja pierwszych miesięcy z niemowlakiem w domu w głowie rodzica fantasty pojawia się pytanie: Jak mam zaszczepić w moim malutkim dziecku miłość do fantastyki? Z pomocą przychodzi wtedy seria książeczek sensorycznych wydawnictwa Wilga.

Nie od dziś wiadomo, że dzieci na początkowym etapie rozwoju odkrywają świat wokół siebie głównie dzięki dotykowi. Wychodząc temu zjawisku naprzeciw, na rynku pojawia się coraz więcej wymyślnych zabawek, które mają przykuć uwagę najmłodszych. Wśród nich przewijają się również książeczki sensoryczne.

Książeczki sensoryczne to najczęściej wykonane z materiału i ozdób pasmanteryjnych zbiory obrazków, których celem jest wsparcie rozwoju zmysłów malucha. Tego typu zabawka przyjmująca formy od prostych (np. książeczka kontrastowa przeznaczona dla najmłodszych) do bardzo skomplikowanych (wielokolorowa, z różnych materiałów) jest polecanym materiałem edukacyjnym. Osoby bardziej uzdolnione manualnie często decydują się na wykonanie jej samodzielnie, jednak tym, którzy z różnych przyczyn nie chcą bądź nie mogą tego zrobić, rynek wydawniczy proponuje gotowe publikacje.

Seria książeczek sensorycznych wydawnictwa Wilga liczy sobie na ten moment 6 pozycji i zalecana jest dla dzieci w przedziale wiekowym 0-2 lat (ja osobiście zachęcam zacząć pokazywanie tych tytułów dziecku, gdy skończy już te 5-6 miesięcy i opanuje wyciąganie rączek po konkretnie interesujące je przedmioty). Publikacje mają kwadratowy kształt, twardą oprawę i grube strony, dzięki czemu dzieci są w stanie je chwycić i przekładać rączkami nawet samodzielnie. Elementami przygotowanymi do macania przez pociechy są gumowe wstawki w narysowanych postaciach. I tak w książeczce Uwaga! Rekin możemy dotknąć wypukłych ząbków rekina albo macek ośmiornicy, a w publikacji Uwaga! Jeż brzucha narwala czy dzioba dziobaka (dzieci zapoznają się zawsze z 5 postaciami). Przy każdej istocie umieszczona została dodatkowo rymowanka, którą z powodzeniem mogą najpierw czytać rodzice, a następnie starsze już dzieci uczyć się zapamiętywać. Całość jest przyjemnie estetyczna i kolorowa.

Jak to wszystko ma się jednak do fantastyki? Pośród wydanych książeczek znajdują się dwa tytuły, które z powodzeniem mogą posłużyć nam jako pierwsze jej zajawki. Uwaga! Smok oraz Uwaga! Potwór są tak samo kolorowe, przyjemne i pełne elementów do dotykania jak inne z owej serii. Smoki i potwory nie są w nich drastyczne, straszne i krwawe, lecz kolorowe i uśmiechnięte. Oczywiście rymowanki przed nimi ostrzegają, ale wszystko jest przedstawione w lekkim i przyjaznym tonie.

Wydawnictwo: Wilga
Tomów w cyklu: 6
Liczba stron: 10
Data wydania: 26.02.2020
ISBN: 978-83-280-7315-9 (Uwaga! Jeż)