Jody Houser powraca z kolejnym komiksem bazującym na świecie Stranger Things. Prequel serialu tym razem opowiada więcej o projekcie MK ULTRA oraz jego wcześniejszych uczestnikach.

Szóstka. Taki przydomek dostała Francine w ośrodku dla jednostek z niezwykłymi umiejętnościami. Jej darem było widzenie przyszłości. Umiejętność na tyle przydatna, że pomogła między innymi wygrać jej rodzicom w Lotto i kupić dom. Niestety im to nie wystarczyło i systematycznie nadal naciskali dziewczynę, nie rozumiejąc, iż nie panuje ona w pełni nad swoim talentem. Gdy konflikt z opiekunami się zaognił nastolatka uciekła do swojego chłopaka, a ten okazał się mieć dla niej propozycję. Ricki wiedział bowiem w programie Doktora Brennera, w którym badano osoby takie jak Francine i zaproponował jej, by do niego dołączyła.

Zapowiedź przyszłości

Po kiepskich wrażeniach spowodowanych lekturą Stranger Things. Po drugiej stronie obawiałam się, iż kolejny komiks z tego uniwersum i spod pióra Jody Houser (odpowiedzialnej za takie tytuły jak Max Ride: Ultimate Flight czy Avengers: No More Bullying) również będzie kichą i stratą czasu. Tym razem jednak miło się zaskoczyłam. Prequel do wydarzeń serialowych jest nie tylko bardzo wciągającą historią z interesującą główną bohaterką, lecz również dostarcza trochę ciekawych informacji, które uzupełniają wiedzę o znanych już z Netflixowej produkcji wydarzeniach.

Dobry pomysł, dobre wykonanie, dobry komiks

W tej zawartej w jednym albumie czteroczęściowej opowieści poznajemy historię wspomnianej już Francine, nastolatki przecinek która sporadycznie potrafi widzieć przyszłość i w związku z tym okazuje się być interesująca dla doktora Brennera. Dziewczyna trafia do programu MK ULTRA i poznaje innych jego uczestników, przy okazji dowiadując się, że jej były chłopak także należy do tego grona jako obiekt badań. Sytuacja ta dostarcza czytelnikowi ciekawej, nowej informacji, że w ośrodku w Hawkins przebywały osoby, nie tylko takie jak Jedenastka, czyli praktycznie w nim wychowane, lecz również te, które dobrowolnie dołączyły do badań. W albumie tym mamy jednak również i inne ciekawostki. Jest przykładowo scena z Jedenastką, która mimo iż jest 10 lat przed wydarzeniami z serialu, już wykazuje duże predyspozycje do sterowania świadomie swoimi mocami. Pod koniec komiksu pojawia się również matka tejże, która szturmując ośrodek (co pokrywa się z informacjami otrzymanymi z bodajże drugiego sezonu ST) okazuje się nieświadomie pomóc postaciom z tego komiksu. To, co jednak według mnie jest najciekawsze, to wizje Francine, ponieważ nastolatka miewa przebłyski, w których widzi Drugą Stronę, Demogorgona a nawet lampki, dzięki którym Will porozumiał się w efekcie ze swoją matką. Gdyby tylko została potraktowana na poważnie, możliwe że udałoby się zapobiec części późniejszych wydarzeń.

“Jesteś wyjątkowa!”

Nie będę ukrywać, iż nie tylko fabuła, lecz również strona graficzna tego komiksu przypadły mi do gustu. Edgar Salazar ma odpowiednią do tej historii dość poważną kreskę, a Champagne oraz Louise (odpowiedzialni za obrys i kolory) zrobili doskonałą robotę, nadając ilustracjom charakteru przez umiejętne operowanie kolorem.

Mówiąc jeszcze kilka słów o wydaniu. Wydawnictwo Dolnośląskie opublikowało Szóstkę tak samo jak Po drugiej stronie w twardej oprawie i na kredowym papierze. Obie części są więc ze sobą spójne stylem i ładnie prezentują się na półce, zadowalając odczucia wyczulonych na punkcie estetyki czytelników.

Dobrze, więc do dalej?

Jestem przyjemnie zaskoczona, gdyż sądziłam, że nie będę chciała mieć do czynienia więcej z komiksową wersją Stranger Things. Na szczęście w Szóstce Jody Houser rozwinęła swoje skrzydła i sprawiła, iż cały komiks przeczytałam z niegasnącym zainteresowaniem. Jestem bardziej niż usatysfakcjonowana tą lekturą, więc z czystym sumieniem mogę polecić owy komiks fanom ST, którzy chcą wrócić do Hawkins w przerwie przed kolejnym sezonem serialu.

Scenariusz: Jody Houser
Ilustracje: Edgar Salazar
Tytuł: Stranger Things. Szóstka
Seria: Stranger Things
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Wydanie: I
ISBN: 978-83-271-5979-3
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Data wydania: 4.12.2019

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze