Czy ktoś kiedykolwiek wątpił w dobroć i słuszność działań Kapitana Ameryki? Nawet Deadpool, któremu zdarzało się grać wyłącznie do własnej bramki, w obliczu prośby wystosowanej od swojego idola nie zadaje pytań tylko wykonuje zlecone zadanie. O tym, jakie skutki ma bezmyślna wiara w superbohatera oraz dlaczego czasami warto powiedzieć “nie”,  można przeczytać w najnowszym tomie przygód “Tajne imperium”.

Komiks rozpoczyna się w momencie, gdy Deadpool dostaje zlecenie na agenta Phila Coulsona. Zadanie jest proste: znaleźć i wyeliminować. Jednak cała sytuacja, w której zostaje mu ono zakomunikowane, wydaje się być podejrzana. Czy jednak powinno się kwestionować słowa samego Kapitana Ameryki? Jakiś czas po akcji do głównego bohatera dociera, że owszem – powinno. Okazuje się bowiem, że do tej pory szlachetny przedstawiciel narodu amerykańskiego przez wiele lat planował przejęcie władzy na USA wraz z Hydrą i w końcu mu się to udało. Część bohaterów dołączyła do wspomnianej organizacji, inni z kolei uformowali ruch oporu. Sam Deadpool z jednej strony nie chce tracić wiary w swego idola, z drugiej widzi, że nie dzieje się dobrze i zdecydowanie nadszedł czas na zmianę strony, po której się opowiada.

Tom dziesiąty przygód czerwonego bohatera kontynuuje wątki zawarte w całej serii komiksów Tajne imperium i zawiera w sobie albumy oryginalnie opublikowane w Stanach Zjednoczonych jako Deadpool (2015) #31-36, a następnie Deadpool: World’s Greatest vol.10 – Secret Empire. Podstawowy problem, jaki z tego wynikł w moim przypadku, był taki, iż w ogóle tego motywu nie znam i nie śledziłam go w pozostałych traktujących o nim tytułach. Błędnie założyłam, że nawet jeśli do niego nawiążą, będą to tylko pobieżne elementy, do których nie będę musiała znać innych treści. Niestety po lekturze tego albumu stwierdzam, że czułam się mocno zagubiona tym, co się dzieje i jednak lepszym rozwiązaniem byłoby darowanie sobie tej części, skoro nie planuję przeczytania wszystkich komiksów z tym wątkiem.

Jak możecie przeczytać w streszczeniu, Deadpool zmaga się w tym komiksie sam ze sobą. Z jednej strony ufa Kapitanowi, z drugiej widzi, że źle się dzieje i mu się to nie podoba. Jako człowiek od brudnej roboty przyzwyczajony jest do ciężkich zadań, jednak mimo to mocno przeżywa fakt otrzymanych od Stev’a Rogersa zleceń na znane mu osoby. Drugoplanowym wątkiem jest w tej historii opieka Poola nad Eleanor, która w skrócie mówiąc, nie wychodzi mu najlepiej.

Fabuła zarysowana jest poprzez dziejące się aktualnie wydarzenia i przecinające je flashbacki Deadpoola. Przez część komiksu Wade jest standardowo dość chaotyczny, jednak w momencie, w którym decyduje się opowiedzieć po właściwej stronie, zaczyna działać zgodnie z obmyślonym przez siebie planem, ostatecznie okazującym się być całkiem skutecznym. Szkoda mi go było, czytając ten album, gdyż dołączył do Avengersów, pracował dla Kapitana, więc myślał, że jest w końcu tym dobrym, a tu psikus i wylądował we współpracy, jak sam to powiedział, z praworządnym złym, który dodatkowo kazał mu mordować znajomych. Nie jest to mroczny komiks, ale z pewnością dużo cięższy niż wcześniejsza część. Jestem ciekawa, w jaki sposób wszystkie zawarte w nim wydarzenia wpłyną na rozwój i zachowania Deadpoola w kolejnych tomach.

W kilku słowach mówiąc jeszcze o wydaniu, należy wspomnieć, iż graficznie znów jest super (Hawthorne, Koblish). Flashbacki dostały inne kolory dla odróżnienia od aktualnych wydarzeń. Mroczne kadry są rzeczywiście ciężkie, a zbliżenia w konkretnych kadrach świetnie podkreślają emocje w danej sytuacji. Podsumowując, scenariusz i rysunki bardzo dobrze ze sobą współgrają.

Tajne imperium z pewnością lepiej będzie się czytało komuś zaznajomionemu z całym konceptem wydarzeń rozgrywających się wokół planów Kapitana Ameryki i Hydry. Równocześnie nieprzeczytanie tego albumu może potencjalnie skutkować niezrozumieniem w tomie 11 zachowań Deadpoola i sytuacji, w której się znalazł (zakończenie tomu sugeruje mniej więcej fabułę następnej części). Mimo iż sama historia była dość mroczna, co za tym idzie, nie posiadała aż tyle komizmu czy to sytuacyjnego, czy to słownego, czytałam ją z pełnym zaangażowaniem. Jak Deadpool poradzi sobie z całym bagażem, który zebrał w tym tomie, dowiemy się za jakiś czas.

Scenariusz: Gerry Duggan
Ilustracje: Mike Hawthorne, Matteo Lolli
Tytuł: Deadpool. Tajne imperium. Tom 10
Seria: MARVEL NOW 2.0
Wydawnictwo: Egmont Polska
Wydanie: I
EAN: 9788328196537
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 132
Data wydania: 12.08.2020

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze