“Magia zabija” to już piąty tom serii o Kate Daniels autorstwa duetu pisarskiego tworzącego pod pseudonimem Ilona Andrews, który zabiera czytelnika do postapokaliptycznej Atlanty, gdzie magia i technika nieustannie prowadzą rywalizację. W minionych tomach bohaterka zmagała się z najróżniejszymi wyzwaniami, lecz takiego jak tu się nie spodziewała.

W „Magia krwawi” życie Kate Daniels zostało wywrócone do góry nogami – jej mieszkanie zdemolowano, rzuciła pracę dla Zakonu Rycerzy Miłosiernej Pomocy, a także została alfą i mysiem-pysiem Władcy Bestii. Stała się również przedsiębiorcą, otwierając swoje własne biuro detektywistyczne. Niestety jej były szef nie potrafił odpuścić i zszargał reputację naszej protagonistki, przez co klienci jakoś nie garną się ze zleceniami do nowego biznesu Kate. Gdy zatem w drzwiach biura staje przedstawiciel Czerwonej Gwardii, znanej i elitarnej firmy ochroniarskiej, z zadaniem do wykonania za przyzwoite pieniądze, bohaterka nie zastanawia się zbyt długo. Okazuje się jednak, że sprawa bardzo śmierdzi, a we wszystko może być zaangażowana niebezpieczna organizacja stanowiąca zagrożenie dla mieszkańców Atlanty.

Seria o Kate Daniels ma całkiem sporo tomów – „Magia zabija” jest już piątą częścią – lecz zdecydowanie nie można jej zarzucić powtarzalności. Zresztą trudno by było wybronić takie stwierdzenie – w każdej książce wiele się dzieje, a autorzy wykorzystują mnogość pomysłów, niejednokrotnie sięgając po inspiracje do różnorodnych mitologii. W recenzowanej powieści wyjątkowo trafne okazuje się powiedzenie „człowiek człowiekowi wilkiem”, a pierwsze skrzypce grają ludzkie przywary i to, jakie niebezpieczeństwo mogą sprowadzić, co jest mocno odmienne od bardziej paranormalnych zagrożeń z innych tomów, a jednocześnie nie mniej ciekawe.

Cieszy również rozwijanie wątku łączącego cały cykl, który powoli i konsekwentnie zbliża czytelnika do finału. W tej części dowiadujemy się sporo o dziedzictwie Kate, a także o jej możliwościach z nim związanych. Daniels musi również zmierzyć się z niewygodną prawdą. To, w co wierzyła, zostaje zniszczone przez wiarygodne źródła i sprawia, że na wiele spraw bohaterka musi spojrzeć inaczej. Na koniec powieści otrzymujemy także interesującą scenę, przez którą trudno powstrzymać ciekawość i chęć przeczytania kontynuacji (a tam też moc wrażeń!).

W tej serii bardzo cenię sobie dynamizm – na drodze Kate staje wiele wyzwań, za każdym razem inne, nieustannie coś się dzieje. Po prostu nie da się tu nudzić. Ilona Andrews sięga do najróżniejszych źródeł, a świat przedstawiony jest tak bogaty, że nie wiadomo, czego można się spodziewać po kolejnych rozdziałach. Autorzy ciekawie wykreowali również samą Atlantę pełną różnych frakcji – nie mamy tu tylko zmiennokształtnych i nawigatorów z Rodu, ale wiedźmy i kapłanów związanych ze najróżniejszymi bogami – również słowiańskimi! – państwowe jednostki porządkowe, najemników czy ludzi o niezwykłych talentach. Świat, w którym magia i technologia prowadzą rywalizację, falami przychodząc i odchodząc, jest ogromnie ciekawy, dynamiczny i kusi czytelnika swoimi tajemnicami.

Bardzo istotny jest też talent Ilony Andrews do kreowania interesujących bohaterów. Złożone i wyraziste charaktery postaci, również drugoplanowych, swoją siłą przyciągają czytelnika do lektury. W serii tej nie mamy jednego smętnego wątku, ale całą sieć powiązań i elementów, które razem sprawiają, że z zaciekawieniem śledzimy kolejne wydarzenia. Historia Kate jest ciekawa sama w sobie, lecz to połączenie z licznymi drugoplanowymi wątkami czyni ją wyjątkową i sprawia, że z wielką chęcią wraca się do tych opowieści.

Cykl o Kate Daniels to świetny pokaz literatury fantasy, od którego trudno się oderwać. Tak jak w poprzednich tomach, w „Magia zabija” wiele się dzieje, a emocjonujące wydarzenia prowadzą do jeszcze ciekawszego finału. Wciągająca fabuła w połączeniu z interesującymi, silnymi bohaterami z charakterkiem sprawiają, że nie można przejść obok tych książek obojętnie. Polecam „Magia zabija” oraz wszystkie inne części opowieści Ilony Andrews.

 • Autor: Ilona Andrews
 • Tytuł: Magia zabija
 • Tytuł oryginału: Magic Slays
 • Tłumaczenie: Marek Najter
 • Cykl: Kate Daniels, tom 5
 • Wydawnictwo: Fabryka Słów
 • ISBN: 978-83-7964-322-6
 • Wydanie: II
 • Oprawa: broszurowa
 • Ilość stron: 423
 • Data wydania: 8 sierpnia 2018
Kolejność tomów w serii o Kate Daniels:
 1. Magia kąsa
 2. Magia parzy
 3. Magia uderza
 4. Magia krwawi
 5. Magia zabija
 6. Magia wskrzesza
 7. Magia niszczy
 8. Magia zmienia
 9. Magia łączy
 

About Sophie

Z zawodu finansista, z pasji czytelnik. Redaktorka serwisu oraz moderator forum Gavran, okazjonalnie recenzentka.

View all posts by Sophie
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

[…] Magia uderza (2010)4. Magic Bleeds (2010) – Magia krwawi (2011)5. Magic Slays (2011) – Magia zabija (2016)6. Magic Rises (2013) – Magia wskrzesza (2018)7. Magic Breaks (2014) – Magia […]