Do tej pory każdy tom przygód o pechowym krasnoludzie przedstawiał jedną dłuższą przygodę (ich recenzje znajdziecie w poście TUTAJ). Najnowszy komiks z tej serii czyli tom 4 pt. Żeni się tylko osiem razy jako pierwszy zawiera zbiór krótkich historyjek ze świata Napa i jego przyjaciół. 

Po lekturze wcześniejszych części publikacji autorstwa Jasińskiego i Trystuły wiedziałam, że powrócę jeszcze do ich fantastycznych krain. Czwarta część cyklu, która miała niedawno swoją premierę, tak jak jej poprzedniczki posiada 40 stron, lecz różni się przyjętą formą przedstawianych wydarzeń. Tym razem zamiast długiej, pełnej niebezpieczeństw i niespodzianek wędrówki koncentrującej się na jednym wątku, kilku bohaterów dochodzi do głosu w swoich prywatnych opowiastkach. 

Album rozpoczyna się sytuacją z życia Kssoba, smoka z problemami z pamięcią. Po raz kolejny zapomina on o swoim ślubie i tym razem ukochana mu tego nie wybacza. Jak sobie z tym radzi, przedstawiono na sześciu stronach jego prywatnej historii pt. Żeni się tylko osiem razy. Kolejna przygoda czyli Pierwsze młoty za płoty, poświęcona zostaje misji poszukiwawczej, której podejmują się bracia Topór, Opór, Pór i Ór (znani z wcześniejszych tomów jako postacie poboczne). Zlecenie polegające na odnalezieniu zaginionego, elfickiego męża kieruje ich w rodzinne strony, czego wynikiem staje się odkrycie rodzinnej tajemnicy. Trzecia opowieści Pies w butach została luźno oparta na motywach znanego nam Kota w butach, ale przy jednoczesnej zmianie bohaterów na postacie ze świata Napa (rolę kota przejmuje wszechstronnie uzdolniony pies Aza). Nap sam w zamku zdecydowanie przypadnie do gustu fanom Kevina samego w domu, a O rety! Smok we wsi! pokaże do czego może uczniom przydać się przyjaźń ze smokiem. Ostatnie dwie przygody wyjaśniają nam, skąd smoki mają swoje bogactwa (Smoczkowa afera) oraz jak ważny jest samorozwój, nawet w przypadku katów (Kat uczy się przez całe życie).

Siedem krótkich opowieści doskonale uzupełnia naszą wiedzę na temat Napa i jego przyjaciół, a także pozwala nam jeszcze lepiej poznać ich świat. Ponownie otrzymujemy również w nich sporą dawkę humoru (zaczynając od mimiki postaci, poprzez pomysły na fabułę, a oczywiście na wypowiedziach bohaterów kończąc). Ten komiks mimo swej odmiennej struktury nadal czyta się także z wielką przyjemnością. Plusem innej formy jest z kolei to, że możemy sobie go dawkować (np. po jednej historii na dzień), jednak nie wiem, czy komuś, kto już polubił świat Napa, uda się robić przerwy w czytaniu, skoro album zawiera wyłącznie 40 stron.

Będąc już po czterech częściach tej serii, stwierdzam, że odczuwam niedosyt przez to, że każdy tomik jest tak krótki! Z chęcią bowiem usiadłabym z tym zabawnym tytułem na dłużej w ramach odpoczynku po stresującym dniu. Zwłaszcza, że jak wspominałam w recenzji tomów 1-3, styl graficzny Trystuły oraz kolory, którymi operuje, zdecydowanie są w moim guście (nie wspominając o tym, że przypominają mi mocno ukochane publikacje z dzieciństwa). Pozostaje mi wyłącznie polecić każdemu!

  • Scenariusz: Maciej Jasiński
  • Ilustracje: Krzysztof Trystuła
  • Tytuł: Krasnolud Nap. Żeni się tylko osiem razy. Tom 4
  • Seria: Konkurs im. Janusza Christy
  • Wydawnictwo: Egmont Polska
  • Wydanie: I
  • EAN: 9788328158405
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 40