Disney jest marką znaną na całym świecie. Na animacjach o księżniczkach i królewnach, lwim władcy, gadającej lamie czy chłopcu z Nibylandii wychowało się już kilka pokoleń. Ostatnie dwie dekady dodatkowo wzbogaciły markę o nowe brandy takie jak Pixar, Marvel czy Lucasfilm, a wszystko to za sprawą przedsiębiorczych i odważnych działań CEO Roberta Igera.

O książce wydanej przez SQN pt. Przejażdżka życia. Czego nauczyłem się jako CEO The Walt Disney Company pierwszy raz usłyszałam dzięki wpisowi na Facebooku jej tłumacza Bartosza Czartoryskiego, który w zaledwie trzech krótkich akapitach zmieścił intrygujący opis człowieka, o którym była tłumaczona przez niego książka. W mojej głowie pojawiła się wtedy myśl, że chociaż nie zdarza mi się sięgać po biografie, gdyż kieruję się zasadą: “zamiast czytać o życiu innych, poświęć czas na budowanie własnego” to z pozycji o tak dobrym biznesmenie mogłaby potencjalnie wiele wynieść. Nie wspominając o tym, iż zawodowo z pewnością przydałoby mi się głębsze zrozumienie branży medialnej oraz procesów przejmowania innych marek.

Prolog owej ponad trzystustronicowej pozycji zaczyna się mocnymi historiami: o strzelaninie w Orlando i ataku aligatora na dwuletnie dziecko w Disney World akurat w terminie, gdy Iger miał otwierać największy park rozrywki w Szanghaju. Gdy czytając, dociera do nas, że ten mężczyzna z grafikiem wypełnionym po brzegi, przebywając prawie 13 tysięcy kilometrów od miejsca tragicznych wydarzeń, musiał opanować nerwy i równocześnie zająć się zarówno wyznaczonymi zadaniami w Chinach, jak i monitorować i podejmować decyzje związane z okropnymi wypadkami w USA, emocje dosłownie udzielają się nam samym. Tak nieszablonowo poprowadzony wstęp w trybie natychmiastowym wciąga i powoduje, że w czytelniku budzi się nieposkromiona chęć dowiedzenia więcej.

Biografia podzielona jest na dwie główne części: nauka i przywództwo, a w każdej zawarto po 7 rozdziałów opartych na wydarzeniach kluczowych dla rozwoju kariery Igera. Pierwsza połowa książki przybliża nam sylwetkę młodego, pracowitego mężczyzny, który miał szczęście trafić w swoim życiu na mądrych mentorów oraz przełożonych chętnie obdarzających go zaufaniem. Dowiadujemy się z niej, że jego droga nie była wyłącznie usłana różami, a zanim otrzymał stanowisko CEO w Disneyu odpowiadał między innymi za transmisje dla ABC Sports, czyli programy sportowe, a także musiał się odnaleźć po niespodziewanym awansie na dyrektora ABC Entertainment, gdzie praktycznie z biegu kazano mu decydować przykładowo o przyjmowaniu nowych seriali czy programów rozrywkowych. W wyniku zmian życiowych rozpadło się również jego małżeństwo.
Druga część książki to już konkretne wydarzenia, które miały miejsce po objęciu stanowiska dowodzącego w Disneyu (sam proces rekrutacji trwał ponad 6 miesięcy!) oraz opis ich wpływu zarówno na Igera, jak i na poprawienie statusu Disneya (jak się okazuje wcale nie był na pewnym etapie aż tak dobrze postrzegany). Historia o budowaniu relacji ze Stevem Jobsem i wykupieniu Pixara, postawienie na Marvela i jego bogaty katalog postaci, przejęcie dziedzictwa Georga Lucasa to tylko trzy spośród wątków zawartych w siedmiu rozdziałach o przywództwie.

Przejażdżkę życia czyta się tak, jakby siedział obok nas dobry znajomy i opowiadał o swoim życiu. Nie ma tutaj przesady i samochwalstwa. Iger szczerze przyznaje się do swoich porażek (jak np. do rozbieżności zdań między nim a Lynchem odnośnie Twin Peaks i co z tego wynikło) oraz tłumaczy, iż zawsze należy pytać, jeśli się czegoś nie wie bądź nie rozumie – nawet będąc szefem. Mężczyzna ten wiele mówi również o ludziach, z którymi współpracował i od których się uczył. Wiele razy podkreśla, iż to do niego najczęściej spływają pochwały za działania, ale na sukces składa się praca całego zespołu. Wplecione w treść rady (momentami trochę zbyt coachingowe, ale na szczęście nie rażące aż tak w skali całej publikacji) zostały również zebrane jako załącznik pt. Lekcje przywództwa.

Spodziewałam się, że będzie to dla mnie ciekawa lektura pod kątem zawodowym. Nie byłam jednak przygotowana na to, że da mi osobiście tak wiele pozytywnej energii oraz bardziej otworzy na działania, które normalnie przestrzegałabym za ryzykowne. Robert Iger uczy swoją postawą przede wszystkim odwagi, dlatego nie bójcie się sięgnąć po tę lekturę, polecam ogromnie!

 • Autor: Robert Iger
 • Tytuł: Przejażdżka życia
 • Tytuł oryginału: The Ride of the Lifetime
 • Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
 • Wydanie: I
 • Wydawnictwo: SQN
 • ISBN: 9788381293488
 • Format: 135 x 210 mm
 • Oprawa: miękka
 • Ilość stron: 360
 • Data wydania: 10.06.2020
 
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze