Sprawy prowadzone przez niskiego Belga z wąsikiem dane mi już było poznać w wersjach książkowej i filmowej. Z zaciekawieniem jednak przyjęłam wiadomość, że Egmont wydaje także jego przygody w formie komiksowej, a gdy nadarzyła się okazja, zdecydowałam się oczywiście po nie sięgnąć.

Tajemnicza historia w Styles z 1920 roku była pierwszą powieścią detektywistyczną wydaną przez Agathę Christie. Fabułę opowiada w niej Kapitan Hastings, który po odniesionych ranach na wojnie trafia prosto ze służby wojskowej do rezydencji swojego przyjaciela Johna Cavendisha. Na miejscu, jak to w historiach Christie bywa, dochodzi do tajemniczego morderstwa macochy gospodarza pana Hastingsa, a najbardziej podejrzanym wydaje się być nielubiany przez wszystkich niezwykle antypatyczny Alfred Inglethorp, mąż zabitej. Oprócz zleconych służb, sprawę decyduje się rozwikłać również Herkules Poirot, który bardzo szybko dochodzi do wniosku, że jest ona bardziej zawikłana, niż się wszystkim wydaje.

Jestem ogromną fanką twórczości Agathy Christie, którą zaczytywałam się jako nastolatka i po dziś dzień zdarza mi się powtarzać lekturę poszczególnych tomów. Mimo iż na początku preferowałam sprawy prowadzone przez Panią Marple, ostatecznie przekonałam się również do Poirota, który aktualnie jest jedną z moich ulubionych literackich postaci.

Komiks na podstawie powieści to według mnie bardzo ciekawa rzecz. Z jednej strony czytelnik otrzymuje bowiem to samo, co w książce, z drugiej w trochę innym wydaniu, które w efekcie zaważyć może na tym, czy sama historia mu się spodoba. Pomimo znajomości przedstawionej fabuły zdecydowałam się ową publikację przeczytać (przecież i tak nie mogłaby zgasić mojej miłości do tego inteligentnego detektywa), gdyż zastanawiałam się, czy i na ile udało się twórcom sensownie pomieścić wszystkie wątki i postacie.

W przypadku Tajemniczej historii w Styles muszę przyznać, że Jean-Françoise Vivier bardzo zgrabnie przeniósł całość powieści na zaledwie 64 strony komiksu. Otrzymujemy bowiem zarówno dobre przedstawienie bohaterów, jak i ogólnie zarysowane miejsce wydarzeń, a także właściwie opisane motywacje każdej z postaci, która może zostać posądzona o owy niecny czyn. Oczywiście kolejne wskazówki i dowody okazują się być zrozumiałe wyłącznie dla Poirota, jednak nie jest to niczym nowym, gdyż w powieściach było identycznie. Fabuła jest doskonale poprowadzona, dzięki czemu również napięcie i ciekawość zostały odpowiednio rozłożone i, pomimo iż zakończenie (przynajmniej dla mnie) było już znane, lektura okazała się być wciągająca i dostarczyła wiele rozrywki oraz emocji.

Sama kreacja graficzna Belga lubującego się w obserwacjach i porządku, była w moim odczuciu ciut za wysoka, jak na opisy Christie w książkach. Jednak jego zachowanie zostało już oddane w pełni i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń (scena, w której wznosi ręce do góry, ubolewając nad głupotą swojego przyjaciela, wołając “A ty wciąż o tym kakao!”, albo jak sam siebie wyzywa od bałwanów to przecież klasyczny Poirot!).

Za ogromny plus uznaję także całościowo styl graficzny autorstwa Romuald Gleyse. Przypominał mi on trochę retro komiksy czy kreskówki, co wręcz idealnie pasuje do klimatu oraz czasów przedstawianej historii. Grubsze kontury postaci, dość proste i pozbawione detali oraz cieniowania twarze i stroje dodają historii właściwej atmosfery i posiadają odpowiednią dla tego bohatera i jego przygód estetykę.

Komiks na podstawie pierwszej powieści Agathy Christie wydano w setną rocznicę publikacji jej książki. Okazja idealna do zaplanowania ciekawej akcji, więc tym bardziej cieszy, że album jest udany i warty przeznaczenia na niego czasu. Dla fanów Poirota z pewnością jest to, jeśli nie pozycja obowiązkowa, to na pewno przyjemna powtórka i kolejna kreacja samego detektywa, którą zwyczajnie warto poznać. Dla pozostałych – dobry komiks detektywistyczny.

  • Scenariusz: Jean-Françoise Vivier
  • Ilustracje: Romuald Gleyse
  • Tytuł: Agatha Christie. Tajemnicza historia w Styles
  • Seria: AGATHA CHRISTIE
  • Wydawnictwo: Egmont Polska
  • Wydanie: I
  • EAN: 9788328158474
  • Oprawa: miękka
  • Liczba stron: 64

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze