W ramach serii DC POWIEŚĆ GRAFICZNA 13+ publikowanej przez wydawnictwo Egmont ukazał się właśnie nowy tytuł, tym razem opowiadający o przygodach księżniczki Amazonek Diany. Komiks Wonder Woman. Zwiastunka wojny powstał jako adaptacja powieści napisanej przez znaną polskim czytelnikom ze stworzenia uniwersum griszów Leigh Bardugo. Za scenariusz odpowiada Louise Simonson (twórczyni takich tytułów jak Power Pack, X-Factor, New Mutants), a z kolei za ilustracje – Kit Seaton (która swoją drogą ma piękne portfolio na stronie https://kitseaton.com/). Wspomniana seria dedykowana jest nastoletnim czytelnikom i skoncentrowana na przedstawianiu aktualnych problemów społecznych. Głównymi bohaterami są postacie ze świata DC, które tym razem są nastolatkami toczącymi boje nie tylko, by obronić świat i niewinnych, lecz również aby lepiej poznać siebie i zdefiniować swoją tożsamość.

Diana czuje się wykluczona, a momentami nawet jawnie poniżana. Każda z jej sióstr zmarła kiedyś i w chwale po przebytych walkach powróciła na wyspę Temiskirę. Tylko Diana została ulepiona z gliny, a ducha tchnęły w nią boginie, co na każdym kroku zostaje dziewczynie wypomniane. Nadarza się jednak okazja na udowodnienie swego męstwa i sprawności fizycznej – specjalny wyścig, który może pomóc Amazonce okryć się chwałą. Niestety mimo iż nastolatce dobrze idzie podczas trasy, angażuje się w ona w sprawę tonącego statku, ratując z niego śmiertelniczkę. Mogłoby się wydawać, że to czyn godny uznania, jednak nie w tym przypadku – nieznajoma okazuje się być bowiem potomkinią Heleny Trojańskiej i jej przeznaczeniem jest sprowadzić na świat zagładę. Diana staje więc przed wyborem: ocalić niewinną czy uratować ziemię?

Nie spodziewałam się tak bardzo naładowanego treścią komiksu. Zwiastunka wojny to tytuł, który nie tylko bowiem przedstawia pierwszą ważną dla Diany przygodę, w której udowadnia, że jest godna swojego miejsca pośród Amazonek, lecz również historia poruszająca wiele aktualnie trudnych tematów. Całość rozpoczyna się nawiązaniami do poczucia wykluczenia i braku przynależności do grupy. Później dochodzą do tego wątki opowiadające o rasizmie, orientacjach seksualnych (świetna jest scena, w której Diana opowiada, że na jej wyspie są kobiety, które gustują mężczyznach, ale są również takie wolące inne kobiety lub nie zainteresowane nikim), a także pokazujące, jak istotne jest zaufanie do drugiej osoby. Nie mamy tutaj do czynienia ze zwykłą pełną akcji opowieścią, lecz z interesującym tytułem skłaniającym do myślenia o tym, jakie mamy problemy społeczne.

Także fabuła związana ze zwiastunką wojny została zajmująco poprowadzona. Są zwroty akcji, zmiany lokacji, bitwy oraz pojawiające się bóstwa. Cały czas sporo się dzieje, a bohaterowie nie przebywają zbyt długo w jednym miejscu i stale muszą się dostosowywać do nowych okoliczności. Każda z występujących w tym komiksie postaci ma ciekawy i dopracowany charakter.

Bardzo podoba mi się styl rysowania Kit Seaton, gdyż koncentruje się on na ludziach. Mimika, pozycje ciała czy gesty są tutaj bardzo dobrze przedstawione i świetne współgrają z wypowiadanymi kwestiami. Ciekawi mnie jednak z kolei dobór kolorystyki. Przeważają tutaj barwy zielono-niebieskie, tak, jakby wszystko było snem.

Diana jako nastoletnia wojowniczka bardzo przypadła mi do gustu, tak samo jak i cała historia przedstawiona w tym komiksie. Jest to już kolejna publikacja z serii, która przewidziana została dla nastolatków, a wydaje się być momentami bardziej przemyślana i ciekawsza niż niektóre tytuły skierowane do dorosłych z DC Odrodzenie. Z przyjemnością sięgnę po kolejne albumy.

Scenariusz: Louise Simonson
Ilustracje: Kit Seaton
Data wydania: 
19.05.2021
Ilość stron: 180
Oprawa: miękka
ISBN: 9788328160323

W ramach serii DC POWIEŚĆ GRAFICZNA 13+ recenzowałam również komiks Młodzi Tytani. Raven, którego recenzję znajdziecie tutaj.

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze