W tym świecie posiadanie nadnaturalnych umiejętności to nic dobrego. Włamywanie się do ludzkich umysłów, przepowiadanie przyszłości, kontakt ze zmarłymi, a nawet wykorzystywanie duchów innych istot we własnych celach to tylko kilka z możliwych talentów. Dziewiętnastoletnia Paige jest sennym wędrowcem, który od zawsze przejawiał wyjątkowe predyspozycje. Dziewczyna pracuje dla jednego z Mim Lordów, czyli szefów kryminalnego podziemia Sajonu Londyn. Jej funkcjonowanie to ciągłe balansowanie na krawędzi jeśli władze odkryją, czym się zajmuje i jaki ma dar, zostanie ukarana i skazana na śmierć, z drugiej strony jeśli przekroczy w trakcie misji swoje możliwości, może nie wrócić z zaświatów i również umrzeć.

Jedna pechowa sytuacja powoduje, iż położenie dziewczyny zmienia się na jeszcze gorsze. W wyniku przypadkowego starcia z władzami nastolatka pierwszy raz morduje człowieka i wie, że nie ujdzie jej to na sucho. Mimo iż posłusznie wykonuje zalecenie swojego przełożonego, mówiące o tym, w jaki sposób powinna się ukryć, zaledwie kilka godzin po tragedii zostaje pochwycona i przetransportowana do miejsca, o którym istnieniu nikt z jej otoczenia wcześniej nie wiedział. Czy uda jej się przeżyć i stawić czoła jeszcze trudniejszym niż zwykle wyzwaniom?

Książka Samanthy Shannon nie jest łatwą lekturą głównie przez ilość postaci, rang i rodzajów umiejętności nadnaturalnych. Wprawdzie już na sam start dostajemy wykres z kategoriami jasnowidzenia oraz mapkę kolonii karnej Szeol I, a na końcu umieszczony jest samouczek, to mimo wszystko bywa trudno połapać się w tym, co się właśnie dzieje i dlaczego. Powieść opowiada nam o tym, że istnieją ludzie obdarzeni mocami, którzy z jednej strony nie są mile widziani przez normalne jednostki, z drugiej bywają wykorzystywani przez tajemniczą rasę Refaitów z innego świata. Jakby tego było mało, istnieją też dodatkowi najeźdźcy pragnący mordować i niszczyć wszystko na swojej drodze, a jedynymi, którzy z nimi walczą, mają być właśnie Ci utalentowani łącznicy z zaświatami. Dzieje się tutaj bardzo wiele i każdy element się ze sobą łączy.

Główna bohaterka to odważna osoba, potrafiąca zawalczyć o przetrwanie swoje i innych. Paige twardo stąpa po ziemi i planuje każdy swój ruch pod kątem potencjalnych korzyści i szkód, jakie on wywoła. To zdecydowanie zaprawiona w boju dziewczyna, a i tak mamy okazję towarzyszyć jej podczas sytuacji nowych i wymagających podejmowania trudnych decyzji. Jest to interesująca postać z zestawem zasad i dużą dozą zdrowego rozsądku. Oprócz nastolatki poznajemy oczywiście w książce jeszcze całą masę innych bohaterów, zaczynając od jej kryminalnego zespołu, poprzez pojmanych do kolonii karnej obdarzonych, aż po samych tajemniczych Refaitów. Ani razy w trakcie lektury nie odniosłam wrażenia, że czegoś mi zabrakło u przedstawianych osób. Każdy ma tutaj swoją historię i charakter oraz jakieś motywacje, które nim kierują. Autorka zdecydowanie poświęciła wiele czasu zarówno na wykreowanie bardzo bogatego i plastycznego świata, jak i na występujące w nim postacie.

Sięgnęłam po Czas żniw na fali bardzo dobrych opinii oraz świadoma pięknego nowego wydania od SQN. Po lekturze stwierdzam zgodnie z innymi, że jest to interesująca książka, ze szczegółowo rozpisanym światem, ciekawie stworzonymi bohaterami oraz dobrze rozplanowanym napięciem. Równocześnie w moim odczuciu to, co dla jednych może być inteligentną fantastyką, dla innych może okazać się być zwyczajnie męczące i skomplikowane. W moim przypadku właśnie tak było, dlatego nie polecam tej książki każdemu, a raczej rekomendowałabym ją osobom, które potrafią odnaleźć się w gąszczu nietypowych imion, nazw, miejsc i umiejętności.

  • Autor: Samantha Shannon
  • Tytuł: Czas żniw
  • Wydawnictwo: SQN
  • ISBN: 9788379240821
  • Format: 140 x 205 mm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Ilość stron: 520
  • Data wydania: 06/11/2013
  • Cena detaliczna: 34,90
 
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze