Dziesiąty zbiór szalonych, zabawnych, lekko sarkastycznych i abstrakcyjnych przygód najbardziej znanego rudego kota obżartucha już jest dostępny na naszym rynku. Znajdziecie w nim: wiele ziewania, sporo kociej karmy, kilka latających psów, dylematy związane z kupnem idealnej świątecznej choinki oraz oczywiście Garfielda, który nie omieszka wszystkiego błyskotliwie skomentować.

Czy komiksy z Garfieldem mogą się znudzić? Zdecydowanie nie. Krótka forma paskowa wymusza bowiem na swoim autorze przemyślenie i zaplanowanie żartu czy też scenki tak, by zmieścił się on na zaledwie trzech obrazkach. Zdarzają się oczywiście w najnowszym albumie również dłuższe opowiastki (maksymalnie na jedną stronę), jednak Jim Davis trzyma się głównie wspomnianego mniej niż czteroelementowego standardu. Przyznać muszę, że jak zawsze wychodzi mu to niezwykle dobrze, gdyż większość z zawartych scenek wywołało uśmiech na mojej twarzy – pomimo iż mają one już swoje lata (oryginalnie publikowane były w latach 90.).

Tłusty koci trójpak tak samo jak w przypadku wcześniejszych tomów zawiera w sobie trzy części. Pierwsza z nich pod tytułem Garfield żyje tłustą piersią skupia się na tym, jak wiele zabawnych sytuacji ma miejsce w życiu codziennym rudego kota. Wieczne walki z pająkami, trudne poranki z kawą, wymyślanie nowych sposobów na irytowanie Jona, męczenie Oddiego czy też oglądanie telewizji to tylko kilka z tematów poruszonych w tym zbiorze. Z ciekawszych pasków warto wspomnieć o tych pokazujących, jak Garfield choruje, bawi się, jak na kota przystało, motkiem wełny, czy też z niekończącym się entuzjazmem występuje na płocie (mimo bycia wygwizdywanym bądź obrzucanym przedmiotami).

Tony śmiechu otwiera kilka historyjek dotyczących tuszy oraz przemyśleń kota na temat nudy. Jon decyduje się w tej części również wybrać ze swoimi zwierzętami (przebranymi za dzieci) na wakacje, a z dodatkowych postaci wraca na chwilę słodki Nermal. Jeśli zastanawiacie się, czy Garfield mimo swojej wagi potrafi wspiąć się na drzewo – również dowiecie się tego z pasków w tym komiksie.

Ostatni tytuł w trójpaku, czyli Garfield większy i lepszy, rozpoczyna i zamyka się plakatami stylizowanymi na grafiki z kampanii wyborczych, na których do wyboru dostajemy Garfielda i Oddiego jako potencjalnych kandydatów na prezydentów oraz oczywiście ich plany i obietnice. Tłusty kot trafia w tej części najpierw na plażę, a następnie zostaje poddany rygorystycznej diecie, gdyż i waga elektroniczna, i Jon mają już dość jego ciężaru. Kilka razy pojawia się na paskach ukochana przytulanka rudzielca oraz temat myszy w mieszkaniu. Z zabawniejszych wydarzeń warto wspomnieć, że Garfield i Oddie w pewnym momencie postanawiają udawać wampiry, a na czym cierpi oczywiście Jon i jego posiłki.

Komiksy z Garfieldem są na tyle uniwersalne, że żarty w nich zawarte mimo upływu lat w ogóle się nie starzeją. Mimo iż niewielu z nas używa jeszcze telefonów stacjonarnych, to jakoś specjalnie nie drażni podczas czytania fakt, iż tylko takim posługuje się Jon. Garfield ze swoimi sarkastyczno-ironicznymi uwagami czasami wywołuje parsknięcie śmiechu, a czasami przewracanie oczami, za każdym razem budzi on jednak w czytelniku jakieś emocje. Nie jest to komiks, który warto czytać od deski do deski na raz. Zdecydowanie przyjemniej jest sięgnąć po te historyjki z doskoku w ramach małej rozrywki czy przerywnika od w codziennych czynnościach. Jest to też kolejny tytuł, który można polecić najmłodszym czytelnikom. Niewielka ilość tekstu nie zniechęci, a lekka i humorystyczna forma na pewno wywoła uśmiech na twarzy. Nie ma tutaj żadnych kontrowersyjnych tematów czy przemocy (oprócz kopania Oddiego, które warto z dzieckiem omówić i wyjaśnić, że nie jest to dobre zachowanie w stosunku do żadnego zwierzaka).

Tłusty koci trójpak to ładnie wydana seria z zabawnymi i lekkimi historiami. Garfield może nie jest postacią przekazującą jakąś wiedzę czy prawdy moralne, ale z pewnością dostarcza wiele rozrywki. Komiksy z nim to ten typ publikacji, do której można wracać wielokrotnie i nigdy się nie nudzi.

Scenariusz: Jim Davis
Ilustracje: Jim Davis
Seria: GARFIELD
Wydawnictwo: Egmont Polska
Wydanie: I
EAN: 9788328159181
Oprawa: twarda
Liczba stron: 288
Data wydania: 14.07.2021

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze