Gotowanie to nie tylko wieczne trzymanie się zasad i proporcji z przepisu; to dla niektórych mindset oraz istotny element życia i funkcjonowania. O tym, jaką drogę do bycia wyśmienitym kucharzem musi przejść nastoletni Souma Yukihira, możecie przeczytać w komediowej mandze autorstwa Yuto Tsukuda, Shun Saeki i Yuki Morisaki, którą na naszym rynku wydaje Waneko.

Restauracja Yukihira znana jest z pysznej domowej kuchni oraz faktu, iż prowadzą ją ojciec (trzydziestoośmioletni Jyouichirou Yukihira) oraz jego piętnastoletni syn, którym również zdarza się ze sobą konkurować, kto ugotuje smaczniejsze danie. Wszystko zmienia się jednak w dniu, gdy opiekun decyduje się ruszyć w świat, by pomóc swojemu znajomemu w prowadzeniu innej kulinarnej placówki. Souma zostaje wtedy sam i dodatkowo z perspektywą uczęszczania do szkoły, gdyż jego tata na odchodnym rzuca mu wyzwanie. Aby udowodnić swoją wartość, nastolatek musi skończyć najlepszą w kraju szkołę dla młodych adeptów gotowania – Akademię Tootsuki.

Przyznam się, że miałam bardzo mieszane odczucia, zaczynając lekturę tego tytułu. Spory wpływ na jej początkowe wyobrażenie miały trailery anime opartego na Kulinarnych pojedynkach, które wyglądały jak coś na skraju komedii, ale z widocznymi elementami ecchi. Budziło to moje mocne wątpliwości, czy jednak nie będzie to coś bliżej hentai (czyli tytułów nacechowanych elementami pornograficznymi). Na szczęście fakt, że zdecydowałam się sięgnąć po mangę, rozwiał moje obawy w tej kwestii.

Kulinarne pojedynki to trochę tytuł z gatunku school life. Wydarzenia rozgrywają się przede wszystkim podczas kolejnych eventów w Akademii Tootsuki (np. podczas rekrutacji, zajęć z konkretnymi nauczycielami, czy też wspólnego wyjazdu integracyjnego). Głównym tematem są tutaj jednak kulinarne umiejętności głównego bohatera. Wraz z kolejnymi wydarzeniami mamy okazję dowiedzieć się, ile już ten nastolatek wie i umie, a także śledzić to, w jaki sposób dostosowuje on się do rzucanych mu przez napotkanych uczniów czy szefów kuchni wyzwań. Souma jest ambitny, otwarty, bardzo szczery i bezpośredni w swoich zachowaniach, co szybko budzi naszą sympatię. Bardzo łatwo jest mu kibicować, zwłaszcza, że wyłamuje się on ze schematu standardowego, sztywnego i wywyższającego się ucznia tej elitarnej placówki gastronomicznej.

To, na co należy jednak zwrócić uwagę, to wspomniane wcześniej elementy ecchi. W tej mandze pojawia się trochę golizny oraz zbliżeń na kobiece i nastoletnie biusty. Nie jest to jednak dominujący element owego tytułu, a raczej momentami zabieg podkreślający, jak wielką przyjemność sprawia bohaterom spożywanie dobrych posiłków (głównie tych Soumy). Zapewne można byłoby ich uniknąć, jednak ewidentnie widać, iż taki był pomysł na ten tytuł i, szczerze mówiąc, wspomniane sceny bardziej bawią, niż gorszą.

Historia nastolatka z super umiejętnościami kulinarnymi zdecydowanie wciąga zarówno przez ciekawie rozwijającą się fabułę, jak i cały wachlarz interesujących postaci oraz wątków. Ta manga budzi od pierwszych stron wiele emocji. Jest zagadka związana z ojcem Soumy, jest oczywiście sam chłopak, któremu z przyjemnością kibicujemy, a na dodatek pojawia się cała masa wyśmienicie opisanego i narysowanego jedzenia. Te pięć tomików przeczytałam dosłownie na raz i jestem szczerze ciekawa, jak potoczy się dalej ta historia.

Scenariusz i ilustracje: Tsukuda Yuuto, Saeki Shun
Tytuł oryginalny: Shokugeki no Souma
Data wydania: 
2018 – trwa
Wydawnictwo: Waneko
Oprawa: miękka z obwolutą
ISBN: 9788380961180

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze