Po magicznej Raven nadszedł czas na kolejnego z Młodych Tytanów i tym razem trafiło na Garfielda Logana, czyli momentami drapieżnego Beast Boya.

Nastolatek uczęszcza do liceum, gdzie każdego dnia musi radzić sobie z kompleksami na punkcie wyglądu i braku popularności. Wiadomo, ten etap dla niewielu osób bywa przyjemny, jednak gdy pragnie się zwrócić uwagę pięknej dziewczyny, to każdy mankament własnego ciała czy życia widzi się w jeszcze gorszym świetle niż zazwyczaj. Tak samo jest z Garfieldem. Wprawdzie nie może on narzekać na samotność – ma dwójkę bardzo lojalnych przyjaciół oraz kochających go rodziców naukowców, jednak chłopak cały czas czuje się niespełniony. Jest raczej niski, mimo ćwiczeń i spożywania wielu posiłków nie może przybrać na wadze, a dodatkowo nie przynależy do grupy tych popularnych uczniów. Jakby tego było mało, musi łykać tabletki, które prawdopodobnie hamują jego próby nabrania masy mięśniowej. Jak możecie przypuszczać, pewnego dnia coś w Garfieldzie pęka – odstawia w końcu leki i postanawia, że mocniej przejmie kontrolę nad własnym życiem. Chłopak nie spodziewa się jednak, iż ta jedna decyzja wprowadzi sporo zamieszania nie tylko w jego domu.

Drugi komiks z serii DC Powieść graficzna 13+ doskonale podtrzymuje zaprezentowany w Raven poziom inteligentnego komiksu dla młodzieży. To nie jest zwykła płytka historia o tym, jak powstał superbohater, lecz opis trudów związanych z funkcjonowaniem jako nastolatek. Wielu z nas przechodziło burzliwie etap szkoły i zapewne część nie była zadowolona czy to ze swojego wyglądu, czy też z roli w posiadanej grupie. Każdy ze wspomnianych problemów pojawia się w tym albumie i zostaje przedstawiony w bardzo wyważony i odpowiedni dla młodego odbiorcy sposób. Podejmowane decyzje mają swoje konsekwencje. Opuszczanie przyjaciół odbija się pogorszeniem relacji, a nadmierna brawura karą ze strony władz. Tutaj nie doświadczycie wyidealizowanej wizji świata i pewnego happy-endu. Nawet nagłe przeistoczenie się zwykłego nastolatka w zmiennokształtnego niesie ze sobą wiele rozterek i budzi kolejne pytania zamiast niepodważalnej wiary, że “widać tak miało być i w takim razie jestem stworzony do wyższych celów”. W komiksach od Garcii i Picolo podoba mi się właśnie to dążenie głównych bohaterów do zrozumienia, co się dzieje i dlaczego.

Oprócz bardzo interesująco wykreowanego Garfielda w historii ponownie pojawia się postać Slade’a Wilsona, która wypłynęła po raz pierwszy w komiksie o Raven, dlatego można podejrzewać (a wręcz być pewnym, patrząc na publikacje za granicą), iż drogi nastolatka i magicznej dziewczyny wkrótce się przetną. Warto jeszcze wspomnieć, że to,co mnie nie przekonywało w tym komiksie, to kreacje dziewczyn. Czy to uważająca się za lepszą od wszystkich przyjaciółka Beast Boya, czy też płytkie nastolatki (w tym obiekt uczuć nastolatka) ze szkoły – żadna z nich nie ma sensownego charakteru. Kuleje przez to również wątek uczuć Garfielda do wspomnianej licealistki, gdyż ona zwyczajnie nie ma w sobie nic (oprócz urody i popularności), co mogłoby do niej przyciągać.

Z przyjemnością oddałam się lekturze Beast Boya, gdyż zarówno styl rysowania Gabriela Picolo, jak i treść stworzona przez Kami Garcię są interesujące i uzupełniają się wzajemnie. Jest to seria, którą można polecać nastolatkom nie tylko lubiącym DC, lecz również szukającym w powieściach rysunkowych postaci z realnymi problemami. Z przyjemnością zapoznam się z kolejnymi częściami.

Scenariusz: Kami Garcia
Ilustracje: Gabriel Picolo
Seria: DC POWIEŚĆ GRAFICZNA 13+
Wydawnictwo: Egmont Polska
Wydanie: I
EAN: 9788328160606
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 184
Data wydania: 11,08,2021

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze