„Szamański blues” – Aneta Jadowska – recenzja

„Szamański blues”„Szamański blues” to powieść autorstwa Anety Jadowskiej osadzona w świecie Thornverse otwierająca „Cykl szamański”, którego głównym bohaterem jest znany już z serii o Dorze Wilk policjant Piotr Duszyński zwany Witkacym. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa SQN.

„Szamański blues” składa się tak naprawdę z dwóch historii, tej, która nadała książce tytuł, oraz drugiej, zatytułowanej „Bossa nova dla szamana”. Oba teksty łączą się ze sobą, więc najlepiej czytać je w wyznaczonej przez autorkę kolejności. Choć dla niektórych zasady są po to, by je łamać.

 Przez lata od swojego powieściowego debiutu Aneta Jadowska skrupulatnie rozwinęła stworzone przez siebie uniwersum. Oprócz głównego cyklu o Dorze Wilk powstał właśnie ten o Witkacym, kolejny, którego bohaterką jest Nikita, kilka zbiorów opowiadań czy niezależne powieści. Przyznam, że polubiłam ten świat na tyle, że chętnie sięgam po kolejne jego odsłony.

Piotr Duszyński nie miał łatwego życia. Urodził się w zwyczajnej rodzinie, kompletnie nieświadomy istnienia innej, magicznej strony rzeczywistości. Natomiast przez niemal całe życie coś ciągnęło go do eksperymentów z używkami. Co nie zawsze kończyło się dobrze i sprowadzało na bohatera kłopoty. Aż do dnia, w którym dowiedział się, że jest szamanem – widzi duchy, odprowadza je w Zaświaty i potrafi otwierać do nich bramę. Tak w telegraficznym skrócie. Ale ta powieść nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby umiejętność kontaktowania się z bytami była lekka, łatwa i przyjemna.

Pierwsza historia, tytułowy „Szamański blues”, to powieść, jak nie trudno się domyślić, o duchu oraz… wielkich zmianach w życiu Witkaca. Gdy coś złego zaczyna się dziać z noworodkami w jednym z miejskich szpitali, Piotr zostaje poproszony o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Jeszcze nie wie, że nagły powrót jego dawnej miłości okaże się czymś więcej niż tylko ofertą współpracy.

Natomiast „Bossa nova dla szamana” to nie tylko kolejny detektywistyczny wątek, ale gościnny występ postaci poznanych już w cyklu o rudej wiedźmie. Na kartach pojawia się między innymi sama Dora Wilk czy nekromantka Katia. A to wskazuje, że Witkac musi zmierzyć się również z mniej lub bardziej krnąbrnymi duchami.

Aneta Jadowska jak zwykle kreuje ciekawą, dynamiczną fabułę, w której nie ma czasu na nudę, oraz nie boi się sięgać po tematy, od których najchętniej chcielibyśmy odwrócić wzrok. Bo tak naprawdę, gdyby wymyślane przez nią wydarzenia obedrzeć z magicznego elementu, to szybko orientujemy się, że spora ich część mogłaby wydarzyć się w realnym świecie.

Na stworzony przez autorkę świat składają się również interesujące postacie. Ci z Was, którzy czytali cykl o wiedźmie, mogli już poznać część z nich. Również charaktery pojawiające się po raz pierwszy są napisane w sposób pełen wiarygodności. Bohaterowie Jadowskiej to nie papierowe kalki, ale postaci z krwi i kości, którym nie brakuje zasad, emocji i indywidualnych cech.

Mimo że fabuła „Szamańskiego bluesa” porusza raczej mroczną tematykę, nie zabrakło w tych opowieściach humorystycznych dodatków, które rozładowują powstałe napięcie. Jeśli lubicie sarkazm i cięte riposty, w tej powieści z pewnością je znajdziecie.

W tym wydaniu „Szamański blues”, tak jak wszystkie książki Anety Jadowskiej wydane nakładem SQN, wzbogacony został o cudowne grafiki Magdy Babińskiej. To już taki standard, iż otwierając nową powieść autorki, pierwszym, co robię, jest przejrzenie ilustracji. Zwłaszcza że bardzo wiernie oddają one przedstawione wydarzenia. Co, trzeba powiedzieć, w książkach innych pisarzy nie zawsze się udaje.

Jeżeli polubiliście świat Dory Wilk, śmiało sięgajcie po „Szamański blues”. Jeśli natomiast będzie to Wasze pierwsze spotkanie z tym uniwersum, bez obaw, do pełni przyjemności z lektury nie musicie znać wydarzeń z cyklu o rudej wiedźmie. Choć warto. Już nie mogę doczekać się kolejnych odsłoń szamańskiej historii, a zwłaszcza premierowego tomu trzeciego.

Autor: Aneta Jadowska
Cykl: Szamański
Tom: I
Data wydania: 11.08.2021
Format: 135×210 mm
Ilość stron: 464
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788382102437
Cena detaliczna: 42,99 zł
Dostępne wersje: papierowa/ebook

 

About WereWolf

Zły Wilk

View all posts by WereWolf
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze