Profesor Joanna Papuzińska to pisarka, której twórczość kojarzę z czasów dzieciństwa. Bajki i wiersze napisane przez tę kobietę miały dla mnie zawsze pozytywny wydźwięk i cechowały się klimatem starszych historii czy legend. Ponieważ aktualnie szukam ładnych i interesujących publikacji dla własnej córki, zainteresowało mnie nowe wydanie jej bajki O królewnie żabce i tajemniczym pierścieniu.

Opowiastka nie jest długa. Cała bogato ilustrowana książka to zaledwie 53 strony, jednak jak to w przypadku bajek bywa, pełna jest ona niesamowitych wydarzeń i walczących z przeciwnościami losu bohaterów. Wydarzenia rozpoczyna poznanie Bartka, chłopca, który w zimny dzień ratuje zmarzniętą żabkę, a później doświadcza nietypowego snu z królewną w roli głównej. Piękna niewiasta obdarza swego ratownika magicznym pierścieniem i znika. Bartek zaintrygowany sytuacją rusza za nią na wyprawę, podczas której po raz kolejny udowadnia, iż posiada dobre serce i ratuje przed śmiercią kolejno kota oraz psa. Cała trójka podąża za śladem tajemniczej królewny, aż docierają do krainy złego czarownika. To właśnie w niej stają przed sprawdzianem swoich umiejętności oraz sprytu, gdyż poszukiwana przez nich dziewczyna okazuje się być uwięziona. Oczywiście sytuacja nie jest prosta i potrzeba magii, by Bartkowi w końcu udało się spotkać żabią królewnę, jednak wszystko, jak to w większości bajek bywa, kończy się pozytywnie.

Papuzińska stworzyła interesującą i przygodową historię, którą warto poznać i czytać dzieciom. Są tutaj pokazane takie wartości jak miłosierdzie, lojalność czy przyjaźń. Najmłodszym z pewnością spodobają się również postacie zwierzęce oraz elementy magiczne. Jako dorosły czytelnik doceniam również lekko otwarte zakończenie pełne pytań, jak potoczyć się mogły dalsze losy Bartka i królewny. Zapytania owe można bowiem wykorzystać do rozpoczęcia z dzieckiem małej podróży w wyobraźni, by wymyślić co było dalej.

Na uwagę zdecydowanie zasługuje również oprawa graficzna historii. Twarda okładka daje nadzieję, że książka wytrzyma wielokrotne czytanie, a kreatywny skład i zastosowane czcionki oraz piękna dbałość o każdy detal (nawet środek okładki ma urocze mini rysuneczki) cieszą oko. Ola Krzanowska, odpowiedzialna za stronę graficzną, stworzyła piękny, barwny świat idealnie zgrywający się z bajką i dodający jej jeszcze więcej magii. Z pewnością spodoba się on zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Jeśli szukacie atrakcyjnej wizualnie oraz treściowo bajki na jesienny wieczór, publikacja od wydawnictwa Literatura spełnia te oczekiwania. Dla osób zaznajomionych z twórczością Papuzińskiej jest to przyjemny powrót do czasów dziecięcych.

  • Tytuł: O Królewnie Żabce i tajemniczym pierścieniu
  • Autor: Joanna Papuzińska
  • Ilustrator: Aleksandra Krzanowska
  • Kategoria wiekowa: 3+
  • Ilość stron: 53
  • ISBN: 978-83-8208-006-3
  • Wydawnictwo: Literatura
O królewnie żabce i tajemniczym pierścieniu - Joanna Papuzińska
 
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments