Za postać i przygody Francesci Fransson odpowiada szwedzka pisarka Sara Ohlsson, a ponieważ to wydawnictwo Dwie Siostry zajmuje się wprowadzaniem na nasz rynek świetnych tytułów prosto ze Szwecji, nie dziwi, iż właśnie w nim wylądowały dwa tomiki przygód rezolutnej dziewczynki. Książki napisane z perspektywy zabawnego i uroczego w swym prostym odbiorze świata dziecka zawsze budzą we mnie ciepłe uczucia. W Bułeczce zakochałam się już po kilku zdaniach, a wraz z kolejnymi jej rozdziałami wiedziałam, że będzie to książka, do której wraz z córką nie raz jeszcze powrócimy.

Główna bohaterka to kilkuletnia dziewczynka – Bułeczka – mieszkająca wraz z mamą (która potrafi jak i wszyscy dorośli być nudna albo nie rozumieć pewnych kwestii). W okolicy orbituje również lekko ekscentryczna babcia, zbierająca różne przedmioty, wymyślająca dla wnuczki zabawne przezwiska, a także pozwalająca jej w ukryciu na różne przyjemne rzeczy (jak np. wspólne wąchanie markerów). Trio ujmuje nas za serce swoją codziennością, która mimo iż nie wyróżnia się przygodami z gatunku tych pełnych pościgów, zaginionych ludzi czy też dramatów życiowych, i tak jest ciekawa oraz pełna zwrotów akcji (oczywiście takich na poziomie dziecka). Innym jej atutem jest poruszanie istotnych kwestii takich jak radzenie sobie z zawodem, co się dzieje po śmierci, wpływ ludzi na zwierzęta i przyrodę, a także emocje człowieka oraz jak je wyrażamy. Wszystkie wymienione tematy oraz kilka innych są przedstawione w prosty i przystępny sposób, czyli właśnie z perspektywy Bułeczki, co może zachęcić młodych czytelników do większych przemyśleń.

Bułeczka rządzi, czyli pierwszy tomik, to z jednej strony kilka słów pozwalających nam poznać relacje panujące między córką, mamą i babcią, z drugiej szczegółowy opis dnia ustalonego między dziewczynką a jej rodzicielką jako dzień zawodów. Każda z uczestniczek musi na potrzeby zabawy wymyślić 3 konkurencje, a następnie oczywiście wygrać w ilu tylko się da. Rywalizacja jest przednia, ponieważ obie zaangażowane mają w sobie ducha walki, a dodatkowo Bułeczka przedstawia sytuację tak, jakby jej mama całkowicie nie radziła sobie z przegrywaniem. Fantastycznym uzupełnieniem jest babcia w roli sędziny, która zachowuje się momentami niesamowicie nieprzewidywalnie (np. wołając, że widzi smoka czy też dając mamie do zjedzenia łyżeczkę chilli), byle tylko dać fory wnuczce. Historia jest bardzo humorystycznie napisana, więc czytając, dosłownie śmiejemy się pod nosem. Nie sposób przy tej książce nie bawić się dobrze.

Bułeczka ratuje świat to powrót do życia Francesci, jednak tym razem po to, by towarzyszyć jej na początku wakacji. W książce bardzo niewiele scen jest tym razem z mamą, poznajemy jednak kolejną postać – Klausa, chłopaka babci, który jest ornitologiem i pochodzi z Niemiec. Mężczyzna spędza trochę czasu z dziewczynką, pokazując jej ptaki oraz rozmawiając na poważne tematy takie jak ochrona środowiska, czy też śmierć. Wiele w tej książce jest także odnośnie ratowania świata przez dzieci (co fantastycznie nadaje się jako początek rozmowy odnośnie problemów klimatycznych oraz ich powodach). Oczywiście Bułeczka nadal jest fantastycznym komentatorem rzeczywistości postrzeganej swoimi oczami i wtrąca doskonałe podsumowania zarówno do zachowań dorosłych, jak i sytuacji, które mają miejsce.

W przypadku polskiego wydania książek Sary Ohlsson nie sposób nie wspomnieć o tym, jak ładną są publikacją. Dwie Siostry rozpieszcza nas swoim podejściem do składu, jakości papieru oraz druku, więc po raz kolejny otrzymujemy publikację dopracowaną w każdym szczególe. Stworzone przez Lisen Adbåge grafiki doskonale komponują się z treścią i podkreślają jej humorystyczną naturę (chociaż narysowane postacie są lekko groteskowe). Częstotliwość umieszczanych obrazków jest wysoka, więc również młodsze niż 5 lat pociechy mają szansą skupić się podczas wspólnej lektury z rodzicami.

Nie zaskoczę nikogo swoim stwierdzeniem, iż chętnie będę polecała Bułeczkę dalej. Świetnie wydana, zabawna historia z uroczą główną bohaterką oraz kolorowymi ilustracjami budzi w trakcie lektury wyłącznie pozytywne emocje. Takie właśnie książki pragnę czytać swojemu dziecku.

  • Autor: Sara Ohlsson
  • Tytuł: Bułeczka rządzi!
  • Ilustracje: Lisen Adbåge
  • WydawnictwoDwie Siostry
  • Oprawa: twarda
  • Liczba stron: 92
  • ISBN/EAN: 978-83-8150-239-9

Autor: Sara Ohlsson
Tytuł: Bułeczka ratuje świat
Ilustracje: Lisen Adbåge
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Oprawa: twarda
Liczba stron: 92
ISBN/EAN: 978-83-8150-240-5

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze