Krótka i zabawna historia z niezłym morałem – tak opisałabym obie poznane w ostatnim czasie książeczki autorstwa belgijskiego pisarza i ilustratora Mario Ramosa. Pamiętacie postać wilka z bajki o Czerwonym Kapturku? To właśnie tego typu bohater pojawia się w tym świecie – bezczelny, cwany i występujący z pozycji siły w kontaktach z innymi. Czy wychodzi mu to jednak na dobre?

Jestem najsilniejszy mieści się na zaledwie 26 stronach i prezentuje nieskomplikowaną fabułę. Poznajemy pyszałkowatego wilka, który pewnego dnia decyduje się uzyskać od wszystkich potwierdzenie, iż to on jest najsilniejszy. Wyrusza w trasę i po kolei zaczepia małego króliczka, Czerwonego Kapturka, trzy świnki, siedmiu krasnoludków, a na końcu również małe, zielone stworzonko. Z każdą odpowiedzią wilk zachowuje się coraz głośniej, bezczelnej i przyjmuje groźniejszą postawę. Dialogi są krótkie i zawsze po groźbie rzuconej przez wilka pada odpowiedź, iż to on bez wątpienia jest najsilniejszy. I tak dochodzimy do małego zielonego stwora, który okazuje się być smoczątkiem. Ponieważ podejrzewam, że do mojej recenzji zajrzą głównie potencjalnie zainteresowani zakupem rodzice, pozwolę sobie zaspoilerować, co się dzieje. Wilk ponownie pyta, kto jest najsilniejszy, na co maleństwo ze szczerością właściwą dzieciom mówi: Moja mama! Główny bohater oczywiście nie przyjmuje tej odpowiedzi do wiadomości i zaczyna krzyczeć oraz domagać się tej (w jego opinii) właściwej. Wtedy pojawia się mama smoczyca, która samą swoją postawą zastrasza psa tak, że ten wycofuje się ze słowami, iż on jest tylko małym, grzeczniutkim wilkiem.

Jestem najpiękniejszy to kontynuacja przygód zarozumiałego mieszkańca lasu, który tym razem pragnie posłuchać komplementów pod adresem swojej urody i pyta Kto jest najpiękniejszy?. Wydarzenia rozgrywają się bardzo podobnie – bohater wędruje przez las i pyta kolejno napotkanych o wspomnianą kwestięoczekując, że oczywiście wszyscy wskażą jego. Jedyną różnicą w procesie zadawania pytań jest wymiana króliczka na Królewnę Śnieżkę. Na końcu oczywiście trafia na smoczątko, jednak nauczony doświadczeniem pyta najpierw, czy w okolicy są jego rodzice. Gdy maleństwo zaprzecza,pyta je wprost, kto jest według niego najpiękniejszy. Zielony stworek tym razem również nie daje się jednak zastraszyć i woła: Mój tata!. Po czym zdradza zwierzęciu, że to od rodziciela nauczył się też pluć ogniem i smaży wilka – dając mu tym samym nauczkę i pokazując, że zwyczajnie potrafi się obronić przed natrętami.

Tekstu na stronach jest niewiele, więc obie historie czyta się szybko, a przez obecność różnych postaci można doskonale udawać głosy, by jeszcze bardziej zaciekawić swoje dziecko lekturą. Historie są z jednej strony zabawne, z drugiej pouczające. Książki są ilustrowane, więc nadają się już dla dzieci w wieku dwóch i trzech lat. Twarda oprawa daje nadzieję, że publikacje wytrzymają wielokrotne czytanie. Obie pozycje zostały wydane w ramach świetnej inicjatywy – serii Polecone z Zagranicy, która pozwala poznać tytuły popularne wśród najmłodszych odbiorców w innych krajach. Sądzę, że są przykładem lektury przyjemnej w swej prostocie. Na pewno wywołają uśmiech również u dzieci w naszym kraju.

 • Autor: Mario Ramos
 • Tytuł: Jestem najsilniejszy
 • Ilustracje: Mario Ramos
 • Wydawnictwo: Dwie Siostry
 • ISBN: 978-83-63696-62-7
 • Oprawa: twarda
 • Ilość stron: 26
 • Autor: Mario Ramos
 • Tytuł: Jestem najpiękniejszy
 • Ilustracje: Mario Ramos
 • Wydawnictwo: Dwie Siostry
 • ISBN: 978-83-65341-90-7
 • Oprawa: twarda
 • Ilość stron: 26
 
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

[…] Kolejne spotkanie z książką z serii Polecone z zagranicy oceniam pozytywnie. Jeśli szukacie ładnie narysowanej i życiowej historii, która będzie dobrym początkiem do kilku rozmów z dziećmi, Dwa dla mnie, jeden dla ciebie nada się doskonale. […]