Wszystko zaczęło się od tego, że Pani Armitage znalazła kamyczek z dziurką, a później wypowiedziała kilka życzeń. Kto mógł przypuszczać, iż to dość przeciętne znalezisko okaże się być magiczne i spełni wszystkie z nich (łącznie z tymi przypadkowymi)?

Książka Joan Aiken Ogród do składania. Opowieści zebrane o rodzinie Armitage’ów to zbiór 25 magicznych i niestandardowych historii o dwójce rodzeństwa i ich rodzicach. Z tego co dowiedzieć się można w posłowie (lub też samodzielnie wyszukując informacji), autorka tworzyła opowiadania na przestrzeni wielu lat oraz w różnych okolicznościach. Na jej styl wpływ miało kilka czynników: mieszkanie na wsi, wojna, pasje brata, a nawet fakt, że w domu się nie przelewało, mimo to zawsze otaczały ją książki. Przyznam się szczerze dotychczas nie miałam żadnej styczności z dziełami tej pisarki, więc tym bardziej z przyjemnością i ekscytacją zagłębiłam się w zbiór przygód Armitage’ów określanych klasyką dziecięcej literatury brytyjskiej.

Harriet i Mark to dzieciaki, które nie pisały się na obecność magii w swoim życiu, a jednak muszą sobie z nią dawać radę. Ich matką chrzestną jest wróżka, w szkole wykłada dla nich wiedźma, a poniedziałek (należy jednak zaznaczyć, że nie każdy!) może ich zaskoczyć na przykład szarżą dromadera czy też niespodziewanym sztormem podczas wycieczki. W tej rodzinie wydarzyć się może naprawdę wszystko i co najciekawsze jej członkowie przyjmują to z niespodziewanym spokojem ducha, mierząc się z każdymi nawet najdziwniejszymi konsekwencjami.

Myśląc o tej lekturze do głowy przychodzą mi powieści Edith Nesbit (np. Pięcioro dzieci i coś). Jest coś podobnego w atmosferze i postaciach stworzonych przez obie panie, co pozwala czytelnikowi odkryć w sobie na nowo chęci przejechania się na jednorożcu czy też zamienienia dzieci sąsiadów w owce. Opisane wydarzenia są lekko abstrakcyjne, jednak nie w ten niezrozumiały, metafizyczny sposób jak w przypadku powieści dla dorosłych, a raczej jak coś naturalnego, gdyż ich uzasadnieniem jest fakt, że rozgrywają się one w poniedziałek. Harriet i Mark doskonale się sprawdzają jako główni bohaterowie. Rodzeństwo jest ze sobą bardzo blisko oraz charakteryzuje się typową dla ich wieku ciekawością, która w konfrontacji z konserwatywnymi wstawkami ojca i wiecznie zajętą czymś matką daje dopełniający się miks charakterów i reakcji. Pisarka sprawnie operuje wątkami i miejscami, wplatając równocześnie we wszystko nutę dobrego humoru sytuacyjnego oraz słownego, dlatego zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli są w stanie czerpać wiele przyjemności z tej książki.

Jeśli pragniecie powrócić do lat młodości, gdy wszystko co magiczne wydawało się możliwe, czy też odkryć przed Waszymi pociechami świat pełen czarów i niespodzianek czyhających tuż za rogiem – ta książka nadaje się do tego idealnie. Jednorożce, niewidzialni ludzie, wiedźmy zmienione w sowy czy też rodzice w biedronki – to wszystko i jeszcze więcej znajdziecie właśnie w tej publikacji.

Tytuł: Ogród do składania. Opowieści zebrane o rodzinie Armitage’ów
Wydawca: Dwie Siostry
Autor: Joan Aiken
Ilustracje: Peter Bailey
ISBN: 978-83-8150-090-6
Typ okładki: twarda
Liczba stron: 436

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze