Urocze historie o zimowym lesie i przygodach mieszkającego w nim młodego zajączka to jedna z tych książek, które wzięły mnie z zaskoczenia na koniec roku i zwyczajnie zauroczyły. Nowa publikacja wydawnictwa Wilga to wspaniały tytuł, który z pewnością spodoba się czytelnikom i czytelniczkom przepadającym za zwierzątkami.

Zimowy las to zbiór trzynastu krótkich, bo zaledwie kilkustronicowych, historii rozgrywających się zimą w bliżej nieokreślonym lasku. Głównym bohaterem jest ciekawski zajączek, który jak na dziecko przystało, uwielbia zadawać pytania oraz odkrywać nowe miejsca, a także nawiązywać znajomości. W każdym z tekstów długouchy przeżywa coś całkiem dla siebie nowego. Czasami są to odkrycia dotyczące innych mieszkańców (np. dlaczego łoś zrywa korę z drzew albo kto suszy grzyby w ich koronach), a innym razem doświadczenia takie jak ucieczka przed jastrzębiem lub bliskie spotkanie z człowiekiem, który nie pragnie mu wcale zrobić krzywdy. Nieważne jednak, o czym jest dany tekst – każdy kończy się wyciągnięciem jakiejś nauki, a niektóre również nawiązaniem nowych przyjaźni.

Anna Paszkiewicz w bardzo plastyczny i pełen detali sposób opisuje zarówno miejsca akcji, jak i zachowania przywoływanych zwierząt. Narracja w książce jest przyjemna i prosta w odbiorze dla młodych czytelników. Nie ma w tej publikacji gwałtownych zwrotów akcji, czy też scen wywołujących skrajne emocje, mimo iż zajączek oczywiście przeżywa przygody. Autorka w ciekawy sposób połączyła fabułę z dawką wiedzy odnośnie funkcjonowania lasu oraz jego mieszkańców. Przykładowo z tej książki dzieci poznają konkretne gatunki ptaków, co zwierzęta jedzą zimą, a także przed kim zające muszą się kryć. Ponieważ główny bohater jest rezolutnym i ciekawskim stworzonkiem zadającym całą masę pytań, dialogi, które prowadzi, wypełnione są w bardzo naturalny sposób właśnie wspomnianymi faktami przyrodniczymi. Warto dodać, że pisarka nie stara się też zataić przed czytelnikami trudów zimy – często wspomniane jest o braku jedzenia czy strachu przed kłusownikami lub groźnym pękającym lodem na wodzie.

Doskonale z historiami współgrają grafiki wykonane przez Martę Rydz-Domańską. Styl tej rysowniczki jest bardzo delikatny i wyróżniający się spośród innych książeczek dla dzieci. Zadowolony miś drapiący się o drzewo, dumny zajączek trzymający grzybek czy też karmnik wypełniony plotkującymi ptaszkami to tylko kilka z naprawdę pięknych prac wplecionych między karty historii o lesie zimą. Nie znałam tej artystki wcześniej, więc cieszę się z jej odkrycia.

Wydawnictwo zadbało, by za ciekawą treścią oraz ładnymi grafikami szła także jakość wydania. Twarda oprawa z odblaskowymi, foliowymi elementami (tytuł i jarzębiny na drzewku) oraz mniej standardowy format powodują, że książka zwyczajnie przyciąga wzrok, nawet stojąc na półce w sklepie.

W tym roku czytałam wiele dobrych pozycji dla dzieci, ale Zimowy las zdecydowanie wskoczył do mojej top listy. Proste, a równocześnie pełne konkretnych informacji historie o małym zajączku były niezwykle przyjemną lekturą, którą z przyjemnością polecam. Jest to tytuł, która nada się jako alternatywa na zimowy czas, gdy szuka się czegoś nie o świętach. Polecam dla odbiorców w wieku 5+.

Tytuł: Zimowy las
Wydawca: Wilga
Autor: Paszkiewicz Anna
Ilustracje: Marta Rydz-Domańska
ISBN: 9788328090507
Typ okładki: twarda
Liczba stron: 104

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

[…] zdecydowanie wygrała Bułeczka rządzi, a zaraz za nią opisywany ostatnio przeze mnie Zimowy las. Obie pozycje dla dzieci w wieku 5-6 lat, a jednak udało im się dostarczyć mi wiele […]