Kolejna książka z serii Polecone z zagranicy to tytuł autora, którego z pewnością kojarzy wielu rodziców. Jörg Mühle, niemiecki pisarz i ilustrator, twórca trzech książeczek aktywizujących o Króliczku, tym razem pokazuje najmłodszym, jak czasami trudno się dzielić z drugą osobą.

Historia jest niezwykle prosta, a równocześnie bardzo życiowa. Miś, idąc lasem, znajduje trzy grzybki, które przynosi swojej koleżance łasicy, a ta spędza trochę czasu na przygotowaniu ich dla nich na patelni. Gdy dochodzi do posiłku, Miś nakłada każdemu po jednej sztuce, a następnie argumentuje, iż on powinien dostać ostatni z grzybów. Łasicy to nie odpowiada i zaczyna uzasadniać, dlaczego to ona powinna mieć więcej na talerzu. Słowo do słowa rozwija się dość intensywna kłótnia, którą rozwiązuje niespodziewane pojawienie się lisa. Gość jednak nie uspokaja sprzeczających się siłą swych argumentów, a jedynie przekierowuje ich gniew na siebie, gdyż spryciarz kradnie obiekt sporu i sam go zjada. Miś i łasica są oburzeni bezczelnością rudzielca, ale po chwili w spokoju zaczynają posiłek, już bez złych emocji między sobą. Zabawne zakończenie pokazuje, że łasica przygotowała również deser – trzy poziomki.

Dwa dla mnie, jeden dla Ciebie posiada spójne graficznie wydanie z recenzowanymi przeze mnie wcześniej historiami o wilku. Ponownie otrzymujemy twardą oprawę oraz format 19 x 23,5 cm. Książka opisana jest jako pasująca do kategorii wiekowej 3+, jednak moja córka, która niedawno skończyła dwa latka, jest już nią zachwycona i każe nam ją czytać kilka razy dziennie.

Prosta historia, a jednak z konkretnym przekazem – tak bym streściła tę bajkę. Rodzice mogą wykorzystać ją jako impuls do rozmowy o tym, jak się dzielić z innymi, albo o kłóceniu się. Przez podział na postacie daje ona także podczas czytania pole do zabawy w udawanie głosów oraz pokazywanie negatywnych emocji (kolejny ważny temat w nauce najmłodszych). Warto wspomnieć, że mimo sprzeczki w fabule sama historia jest dość dowcipna.

Kolejne spotkanie z książką z serii Polecone z zagranicy oceniam pozytywnie. Jeśli szukacie ładnie narysowanej i życiowej historii, która będzie dobrym początkiem do kilku rozmów z dziećmi, Dwa dla mnie, jeden dla ciebie nada się doskonale.

Tytuł oryginału: Zwei für mich, einer für Dich
Tytuł: Dwa dla mnie, jeden dla ciebie
Autor: Jörg Mühle
Seria: Polecone z Zagranicy
ISBN: 978-83-8150-174-3
Oprawa: twarda
Liczba stron: 28

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze