Czy lis może zaprzyjaźnić się z zajączkiem? W książkach Sylvii Vanden Heede owszem! Wspaniały cykl o przyjaźni między leniwym Felkiem i sprytną oraz elokwentną Tolą gości od pewnego czasu na polskim rynku dzięki wydawnictwu Dwie Siostry. Flamandzka autorka Heede zdobyła sławę dzięki właśnie tej serii i współpracy z jej ilustratorem Thé Tjong-Khingiem.

Krótko o fabule

Drugi tom przygód pt. Felek i Tola. Do zobaczenia opowiada przede wszystkim o zmaganiach lisa z nadwagą oraz próbach stosowania diety. Zwierzak jest niepocieszony ograniczeniami żywieniowymi, jednak cały czas znajduje wsparcie ze strony przyjaciółki Toli. Kolejnym wątkiem jest historia Henia i jajka, które wysłał mu Pip na koniec tomiku pierwszego. Pewnego dnia puchacz otrzymuje bowiem list swego wychowanka i tajemniczej Ko z zapytaniem o ich jajko. Poruszony Henio decyduje się odpowiedzieć, a na czas podróży na pocztę zostawia przedmiot zainteresowania pod opieką Toli i Felka. Po kilku niespodziewanych wydarzeniach zwierzęta poznają tajemniczą Ko, a nawet budują dla niej i jej rodziny kurnik w sąsiedztwie. Historię kończy nadejście zimy, a wraz z nią marudnego nastroju Toli. W związku z zaistniałą sytuacją Felek wpada na pomysł i proponuje swojej współlokatorce wyjazd do ciepłych krajów.

Felek i Tola na wyspie kontynuują wątek wyprawy dwójki przyjaciół w rejony, gdzie nie będą musieli nosić grubych zimowych ubrań. Wyspa, na której lądują lisek i zajączka, jest bezludna, jednak co jakiś czas odwiedza ją niezwykle przedsiębiorczy sprzedawca o imieniu Reks. Możliwość zakupów okazuje się być dla Felka i Toli bardzo atrakcyjną opcją, dlatego z zapałem poświęcają swój czas na poszukiwaniu oczekiwanej przez Reksa waluty – czyli muszelek. Niestety w trakcie zimowych wakacji dochodzi do sytuacji, której nikt się nie spodziewał – Toli zaczyna doskwierać ogromna tęsknota za domem i resztą bliskich jej postaci. Felek jednak nie ustaje w próbach złagodzenia problemów przyjaciółki. Na koniec zwierzęta wracają w rodzinne strony bogatsze o nowe doświadczenia i wspomnienia.

Dlaczego Felek i Tola zachwycają?

Sylvia Vanden Heede stworzyła przyjemnie dopełniające się kreacje przyjaciół, które w normalnym świecie nie do końca mogłyby zaistnieć. Felek to postać bardzo szczera, momentami mało rozsądna, mocno ekstrawertyczna co doskonale współgra z cichą, elokwentną i myślącą o wszystkim Tolą. Ich relacja pokazuje, jak może wyglądać przyjaźń, zarówno w tych dobrych, jak i złych chwilach. W przygodach lisa i zajączki często oprócz wątków przyziemnych (jak upodobanie do pór roku, fascynacja nową postacią czy też jak wysłać list bez znaczka) poruszone zostają również istotne kwestie. W Do zobaczenia, Felku i Tolu opisana została na przykład historia Ko – mobbingowanej i gnębionej przez inny kolor kury. Jej wątek wywołuje wiele emocji i może stać się dobrym początkiem do rozmowy z dzieckiem o zjawisku dyskryminacji. Odnośnie opieki nad jajkiem wiele powiedziane jest o odpowiedzialności, a z kolei przy odchudzaniu Felka autorka wspomina o poczuciu własnej wartości oraz huśtawce humorów. Felek i Tola na wyspie w swoim przekazie mocno koncentrują się na tęsknocie i smutku. Jest to mniej radosna i lekka historia, jeszcze bardziej pokazująca charaktery dwójki głównych postaci. Wartością dodaną są w niej zdecydowanie fragmenty dotyczące zasad kupna i sprzedaży oraz płynności finansowej (czyli po raz kolejny nie jest to wyłącznie rozrywkowa lektura).

Kibicuję Felkowi i Toli od pierwszego tomu. Niby jest to seria dla dzieci, a jednak w dorosłym czytelniku również budzi wiele emocji. Postacie obdarzono w tych książkach bardzo ludzkimi charakterami i zachowaniami, przez co poruszane w ich przygodach tematy są z pewnością łatwiejsze do przekazania dzieciom. Mądre, zabawne i za krótkie – takie są tomy drugi i trzeci o Felku i Toli.

Tytuł: Felek i Tola. Do zobaczenia,
Autor: Sylvia Vanden Heede
Ilustracje: Thé Tjong-Khing
ISBN: 978-83-8150-318-1
Oprawa: twarda
Liczba stron: 144
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwie Siostry

Tytuł: Felek i Tola na wyspie
Autor: Sylvia Vanden Heede
Ilustracje: Thé Tjong-Khing
ISBN: 978-83-63696-53-5
Oprawa: twarda
Liczba stron: 112
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwie Siostry

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze