Recenzja: „Próby ognia i wody” – Aneta Jadowska

„Próby ognia i wody”„Próby ognia i wody” spod pióra Anety Jadowskiej to zbiór trzech tekstów będących uzupełnieniem „Afery na tuzin rysiów”. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa SQN.

Aneta Jadowska w ostatnich tygodniach rozpieszcza swoich fanów. Jeszcze dobrze nie wyschła farba drukarska na jej najnowszej powieści o Nikicie, a już mogliśmy delektować się kolejną pozycją osadzoną w tym samym uniwersum i będącą dodatkowo rozwinięciem pierwszego tomu „Kronik sąsiedzkich”.

„Próby ognia i wody” składają się z trzech tekstów – „Czym karmię swoje demony”, „Ręce pełne rysiów” oraz „Haczyki w sercu”. Dłuższe i krótsze, mniej lub bardziej zabawne, ale wszystkie napisane tym charakterystycznym stylem, po którym można rozpoznać świat Thornverse i jego potworów. Sama autorka twierdzi, iż te historie były zbyt ciekawe, aby jej pominąć, jednak, by móc w pełni ukazać ich bieg, zasługiwały na własną książkę. Osobiście bardzo zgadzam się z tym stwierdzeniem.

„Czym karmię swoje demony” to swoisty wstęp do „Kronik sąsiedzkich”. Konsekwencje wydarzeń zawartych w tym opowiadaniu poznajemy przez całą „Aferę na tuzin rysiów”, jednak w powieści Aneta Jadowska nie podała Czytelnikowi szczegółów tego, co doprowadziło Nikitę i jej berserka do takiego stanu zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Stojąca u progu rozwodu Stella, która na zlecenie męża znalazła się na celowniku Zakonu, aby dożyć chwili złożenia w sądzie dokumentów, wynajmuje Nikitę, by ta zajęła się ochroną jej samej oraz mieszkającej z nią w jednym domu niedołężnej babci. Żadna z kobiet nie jest świadoma, jaką cenę przyjdzie im zapłacić za tę usługę.

„Czym karmię swoje demony” to, w moim odczuciu, smutne opowiadanie. To historia złamanego serca, zagubienia w odróżnianiu uczuć fałszywych od prawdziwych i rzeczywistego bólu, jaki po nich pozostaje. Autorka wplotła w jego fabułę motywy arabskich baśni, pełne żaru, ognia oraz zapachu kadzideł. Ale nie zabrakło też dynamicznej akcji, spektakularnych walk czy ścian zachlapanych krwią. Aneta Jadowska zwinnie prowadzi Czytelnika przez wykreowaną przez siebie fabułę, a całość jest doskonale wyważona i spełnia wymogi, jakie niesie za sobą konstrukcja krótszych niż powieść tekstów.

Drugim opowiadaniem wchodzącym w skład zbioru „Próby ognia i wody” są „Ręce pełne rysiów”. Ta historia dzieje się równolegle do akcji „Afery na tuzin rysiów” i jest również rozwinięciem pewnych scen, które możemy przeczytać w tej książce. Fabularnie te dwie pozycje mocno się ze sobą splatają, a niektóre zdania i fragmenty zobaczymy w obu tekstach. Jednak „Ręce pełne rysiów” podążają również własnym tropem, zabierając Czytelnika na pełną przygód wyprawę po Warsie.

Anna i Rafał przybywają do alternatywnego miasta, by odszukać zaginionych braci mężczyzny. A przynajmniej taki jest początkowy plan, który szybko zostaje zweryfikowany. By nie siedzieć bezczynnie, ta dwójka podejmuje się opieki nad małoletnimi zmiennymi rysiami, aby ich matki mogły w pełni zaangażować swe wiedźmie moce w poszukiwanie mężów. Jak nie trudno się domyślić, nie ma co liczyć na nudę.

W przeciwieństwie do pierwszego z opowiadań, „Ręce pełne rysiów” to historia zdecydowanie bardziej optymistyczna, dająca nadzieję i przyprawiająca o uśmiech. Choć osadzona w tle smutnego wydarzenia oraz umiejscowiona w niezbyt przyjaznym dla mieszkańców i obcych Warsie, pozwala zaczerpnąć oddechu w tej pełnej napięcia sytuacji. Aczkolwiek Aneta Jadowska zadbała, by nawet tu nie zabrakło dreszczyku emocji oraz chwil grozy. Zwłaszcza gdy bohaterowie zbytnio zbliżą się do Sawy. Muszę przyznać, że bardzo zaintrygował mnie wpływ tej ostatniej na Annę, dominująca wilczycę i jestem ciekawa, czy jego efekt przeminie całkowicie, czy też ta bardziej drapieżna strona alternatywnego miasta jeszcze kiedyś upomni się o tę bohaterkę.

„Ręce pełne rysiów” czytało mi się bardzo przyjemnie, choć z natury nie jestem osobą, która lubi tematy okołodziecięce i unika ich jak tylko może. Jednak Aneta Jadowska nawet taki wątek potrafi przedstawić we wciągający sposób, a gdy przy tym zdradza dodatkowo trochę sekretów Karmy oraz Ilii, czegóż chcieć więcej? Mam nadzieję, że poruszona w opowiadaniu kwestia tych dwojga doczeka się swojego rozwinięcia.

Tekstem zamykającym „Próby ognia i wody” są „Haczyki w sercu”, czyli opowieść o tym, jak nieprzyjemnie mogą odwdzięczyć się tłumione emocje. Nikita i Brynjar zmagają się z konsekwencjami wydarzeń z „Czym karmie swoje demony” oraz „Afery na tuzin rysiów”. Zagubiony i poraniony emocjonalnie berserk musi nauczyć się, czym jest miłość i jak odróżnić tę prawdziwą od tej wymuszonej przez działanie magii.

Choć jest to najkrótsza z zawartych w tym zestawie historii, to jednocześnie jest ona najbardziej sentymentalna i przepełniona emocjami. Strachem, żalem, bólem oraz miłością. Zwłaszcza tą ostatnią. Aneta Jadowska po raz kolejny pokazuje, że jej bohaterowie są postaciami z krwi i kości, zdolnymi czuć całą gamę odczuć. Jednocześnie, mimo magicznych zdolności, wciąż muszą uczyć się, jak odnaleźć te prawdziwe, by nie skrzywdzić siebie samych i bliskich im osób.

Ten tekst ma u mnie jeszcze jeden plus za pojawiające się w nim wspomnienie… koszteli. To taka odmiana jabłek, które mocno kojarzą mi się z dzieciństwem i smakiem końca wakacji. Początkowo twarde, ale soczyste, o zielonej, grubej skórce, z czasem nabierają złocistości i słodkości. Trochę jak z uczuciami, nieprawdaż? Po raz pierwszy pojawiły się w „Diabelskim młynie” i cieszy mnie, że jeszcze ktoś o nich pamięta, gdyż z każdym rokiem coraz trudniej znaleźć je na targowych straganach.

„Próby ognia i wody”, czyli „Kroniki sąsiedzkie 1.5” są bardzo udanym uzupełnieniem i rozwinięciem historii zawartej w „Aferze na tuzin rysiów”. Po raz pierwszy spotkałam się z takim zabiegiem i żałuję, że autorki i autorzy nie korzystają częściej z tego pomysłu. Czyżby teraz Aneta Jadowska zmuszona była do każdej nowej powieści współpisać zestaw opowiadań towarzyszących? Raz rozochoceni Czytelnicy mogą domagać się więcej i więcej, a głodny fan to zły fan. Tylko, co na to autorka?

Data wydania: 18/05/2022
Format: 135 x 210 mm
Ilość stron: 320
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788382106503
Cena detaliczna: 39,99
Dostępne wersje: papierowa/ebook

 

About WereWolf

Zły Wilk

View all posts by WereWolf
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze