Wydarzenia: FANTASTYKA2022: Wschód vs Zachód – spotkania autorskie i prelekcje

FANTASTYKA2022: Wschód vs Zachód

„Fantastyczne” spotkanie autorskie z Pawłem Majką

Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu, organizator wydarzenia „Fantastyka 2022: Wschód vs Zachód”, zaprasza w piątek 3 czerwca 2022 o godz. 18.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, na spotkanie autorskie z autorem fantastyki i dziennikarzem Pawłem Majką. Prowadzenie: Agnieszka Włoka. Wstęp wolny.

Paweł Majka – autor fantastyki, pracownik mediów, dziennikarz. Autor pierwszej polskiej książki osadzonej w uniwersum „Metro 2033”. Dwukrotny laureat nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nominowany także do nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Publikacje:

 • Dzielnica obiecana (Metro 2033), 2014
 • Pokój światów, 2014
 • Niebiańskie pastwiska, 2015
 • Człowiek obiecany (Metro 2033), 2016
 • Wojny przestrzeni, 2017
 • Berserk, 2017
 • Jedyne, 2019
 • Berserk: Spowiednik, 2019
 • Czerwone żniwa. Tom I, 2019
 • Czerwone żniwa. Tom II, 2020

Spotkanie z autorem komiksów – Krzysztofem “Prosiakiem” Owedykiem

Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu, organizator wydarzenia „Fantastyka 2022: Wschód vs Zachód”, zaprasza w poniedziałek 6 czerwca 2022 o godz. 18.00 do  Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, na spotkanie z autorem komiksów – Krzysztofem “Prosiakiem” Owedykiem. Prowadzenie: Karol Kućmierz. Wstęp wolny.

Krzysztof “Prosiak” Owedyk – autor komiksów, ilustrator, poeta, satyryk, malarz, scenarzysta. Zasłynął przede wszystkim jako autor “trzeciego obiegu” – publikujący w fanzinach pozostających poza kontrolą cenzury. Sam zasłynął jw. Latach 90-tych XX w. jako twórca fanzinu “Prosiacek”.

Laureat nagrody Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi oraz zwycięzca w kategoriach “najlepszy komiks”, “najlepszy scenarzysta”, oraz “najlepszy rysownik” Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

Najważniejsze komiksy:

 • Będziesz smażyć się w piekle
 • Prosiacek X
 • Ratboy
 • Prosiacek 1990–2010
 • Ósma czara
 • Cierń w koronie 2. Klucz
 • Bajki urłałckie stare i nowe
 • Cierń w koronie 1. Objawienia i omamy
 • Blixa i Żorżeta
 • Oszołomiające bajki urłałckie

Prelekcja “Promień Japanizujący” w Zagłębiowskiej Mediatece

Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu, organizator wydarzenia „Fantastyka 2022: Wschód vs Zachód”, zaprasza we wtorek 7 czerwca 2022 o godz. 17.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, na prelekcję pod tytułem “Promień Japanizujący”. Prowadzenie: Patryk Maciocha. Wstęp wolny.

Kultura i popkultura japońska są szeroko znane w świecie zachodnim. Mało kto jednak zadaje sobie pytanie, jak kulturę zachodnią znają i odbierają Japończycy. Prelekcja zaprezentuje sposób w jaki wytwory kultury zachodu trafiły na rynek japoński. Niektóre z nich wiernie trzymają się utworów źródłowych, inne stanowią interesujące adaptacje, a jeszcze inne, zmienione są do tego stopnia, że nie zawsze można rozpoznać, na czym były wzorowane… Gorąco polecamy udział w wydarzeniu!

Prelekcja “Różnie widziane – o sztuce graficznej Wschodu i Zachodu”

Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu, organizator wydarzenia „Fantastyka 2022: Wschód vs Zachód” zaprasza we wtorek 7 czerwca 2022 o godz. 11.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, na prelekcję pod tytułem “Różnie widziane – o sztuce graficznej Wschodu i Zachodu”. Prowadzenie: Paweł Ćwikliński. Wstęp wolny.

Sztuka komiksowa i mangowa są, w ogólnych założeniach, bardzo do siebie podobne. To w gruncie rzeczy sposoby na opowiedzenie historii za pomocą serii chronologicznie ułożonych ilustracji. W praktyce jednak, różnią się od siebie w każdym niemal aspekcie – od stylu graficznego, częstotliwości ukazywania się, grup docelowych, po ich społeczny odbiór i szacunek, jakim są darzone (lub nie). Prelekcja odpowie na pytania: dlaczego tak się dzieje, na czym polegają różnice w postrzeganiu opowieści graficznych i ich twórców, oraz z czego wynika tak wielka popularność mangi w świecie zachodnim?

„FANTASTYKA2022: Wschód vs Zachód” to trwający ponad tydzień projekt Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu) kierowany do fanów fantastyki, komiksów, przenikania się kultur wschodu i zachodu, jak również wszystkich osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z tymi pasjonującymi zagadnieniami. W programie projektu znalazły się nie tylko arcyciekawe spotkania autorskie, lecz również koncert, strefa wirtualnej rzeczywistości, tematyczne prelekcje, pokazowa sesja gier RPG, konkursy – literacki i plastyczny, planszowisko oraz pokazy filmowe dla dzieci i dla dorosłych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu – Zagłębiowska Mediateka.

Patron honorowy: Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Partnerzy wydarzenia: Stowarzyszenie Trzy Plansze, Śląski Klub Fantastyki, Centrum Informacji Miejskiej.

Patronat medialny: „Gazeta Wyborcza”, Czasopismo samorządowe Sosnowca „Kurier Miejski”, Miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk”, Telewizja TVS oraz portale internetowe: Sosnowiec.pl, Sosnowiecki.pl, SielsiaKultura.pl, Nakanapie.pl, Fahrenheit.net.pl, Ostatniatawerna.pl, Gavran www.fan-dom.pl, Hipogryf.pl, Katedra.pl, Paradoks.net.pl, 41-200.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

About WereWolf

Zły Wilk

View all posts by WereWolf
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze