Dwie Siostry po raz kolejny wyjaśniają najmłodszym interesujące zagadnienie w prosty i wizualnie atrakcyjny sposób. Tym razem w centrum postawione zostały zwierzęta, które wykorzystywane są na państwowych godłach. Ptaki, lwy, tygrysy, a nawet jednorożec i wymarły już dodo – wyobraźnia twórców w przypadku tworzenia wspomnianych symboli, jak się okazuje, miała swoje granice i opierała się mocno na konkretnych oraz znanym im z otoczenia istotach.

Zwierzęta w godłach to pozycja, do której tekst napisał leśnik i dziennikarz Przemysław Barszcz. Pierwsze strony w książce wprowadzają czytelnika w zagadnienie herbu oraz godła. Wyjaśnione zostają pojęcia takie jak heraldyka czy blazonowanie. Następnie autor przechodzi do opisu elementów herbu, które od razu zaznaczono również na towarzyszącej tekstowi grafice. Po wstępie pisarz wyjaśnia, jakimi podziałami kieruje się zoogeografia, gdyż zgodnie z nią przedstawione są w książce godła państw.

Właściwa część publikacji to 143 strony z opisami 32 historii. Pierwsza strona danego państwa to lista stałych danych: nazwa państwa, stolica, położenia, powierzchnia, liczba mieszkańców, język, zwierzę w herbie, charakterystyka zwierzęcia, pozycja w herbie (jeśli jest więcej zwierzaków to ostatnie dwa punkty pojawiają się odpowiednio zwielokrotnione). Później pojawia się rysunek herbu oraz istotna dla jego powstania historia, po której ponownie umieszczono grafikę powiązaną z opowieścią. Schemat ten powiela się dla każdego z krajów, co pozwala czytać książkę na raty, w wolnych chwilach, niczym antologię opowiadań.

Jestem niezwykle pozytywnie zaskoczona faktem, że temat specjalistyczny i dla konkretnej niszy udało się ująć w tak lekki sposób, iż wyszła z tego bardzo ciekawa książka. Zwierzęta w godłach celują w grupę wiekową 7+, ale spokojnie osoby dorosłe także będą zadowolone z tej lektury. Pokazanie szerszego kontekstu dla symboli narodowych poprzez całą masę ciekawostek o przedstawicielach fauny dostarcza czytającemu wiele satysfakcji, gdyż tekst jest zwyczajnie ciekawy, a dodatkowo wzbogaca o sporą dawkę wiedzy.

Na osobny akapit zdecydowanie zasługuje sfera graficzna w książce, za którą odpowiada Wojciech Pawliński, polski ilustrator i grafik użytkowy (posiadający na swym koncie nagrodzony w konkursie na książkę edytorsko doskonałą tytuł Legendy warszawskie). Styl rysunku Pawlińskiego jest dobrym uzupełnieniem treści – nie jest ani komiksowy, ani bardzo dorosły i toporny. Ilustracje ładnie oddają poruszane tematy i zawsze zawierają wspomniane wcześniej zwierzę. Zdecydowanie widać w przypadku tej książki, iż twórcy przemyśleli jej formę i zadbali o konsekwencję przekazu dla wybranej grupy wiekowej (to, że starsi również mogą po nią sięgnąć, to tylko dodatkowy plus).

Nie spodziewałam się, że dane mi będzie kiedykolwiek polecić książkę na temat zwierząt w godłach. Publikacja od Wydawnictwa Dwie Siostry zasługuje jednak na uwagę i zdecydowanie nadaje się jako lektura dla ciekawych świata dzieci. Pięknie wykonana, przekazująca dużo wiedzy przy pomocy nieskomplikowanej i interesującej treści warta jest poznania.

Autor: Przemysław Barszcz
Ilustracje: Wojciech Pawliński
ISBN: 978-83-8150-031-9
Liczba stron: 168
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwie Siostry
Okładka: twarda

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze