Pięknie wydana antologia Inne nieba to drugi zbiór opowiadań, których powstanie zainspirowały prace niezależnego artysty Jakuba Różalskiego. Mężczyzna znany w branżach gamingowej i filmowej, gdyż swoimi dziełami udaje mu się poruszyć kreatywną nutę u innych, ponownie wpłynął na powstanie kilkunastu wyjątkowych tekstów. Reprezentowany przez Różalskiego styl łączy klasyczne i znane motywy z oryginalnymi pomysłami, np. las z wilkołakami czy wybrzeże z syrenami, tworząc prawdziwie fantastyczne i nietuzinkowe widoki zdecydowanie przyciągające uwagę.

12 autorek wybranych do stworzenia Innych nieb to ponownie ekipa Hardej Hordy, czyli twórczynie znane i chętnie czytane w naszym kraju. Pośród nazwisk zobaczycie tam m.in. Anetę Jadowską, Annę Kańtoch, Ewę Białołęcką czy też Magdalenę Kubasiewicz. Każda z pisarek na swój sposób wykorzystała wybrany obraz jako inspirację do tworzonego przez siebie opowiadania. I tak w przypadku Anety Jadowskiej wracamy do wioski tatarskiej i postaci, które mieliśmy okazję już poznać w książce Inne Światy, dowiadując się, co miało miejsce w przeszłości i jak wpłynęło na losy dwójki zakochanych bohaterów. U Anny Kańtoch odkrywamy, iż posiadanie współlokatora może budzić wiele niepokoju, a z kolei Anna Hrycyszyn podkręca nasze lęki odnośnie grzybów (jakby The Last of Us nie zrobiło tego ostatnio dostatecznie mocno). Jest w tej książce historia o zazdrości, która prowadzi do morderstwa, są opisy strasznych mutantów, a także opowieść o losach niezwykle rozsądnej dziewczynki nie bojącej się podjąć ryzyka. Nie chcę spoilerować zbyt wiele, więc dodam jeszcze tylko, iż pisarki potraktowały swoje zadanie bardzo pomysłowo, a w zbiorze znaleźć można różnorodne i często wywołujące dreszcze opowieści.

Czy jednak Inne nieba zachwycają? Niestety w moim przypadku czytanie szło bardzo topornie. Jak to z antologiami bywa – teksty nie były sobie równe (czy to warsztatowo, czy też długością), dlatego finalnie odczucia mam mieszane. Kilka prac wciągnęło mnie przez swoją fabułę, z kolei część była momentami nie do przebrnięcia przez wysoki próg wejścia, by zrozumieć, o co chodzi. Ze swojej strony bardzo dobrze wspominała będę Vintagiankę w kosmosie (czyli wspomniany tekst o grzybach), Dezerterkę (historię o robocie, który zaadaptował się i rozwinął do poziomu równego umysłowo i emocjonalnie człowiekowi) czy też Serce Katieńki (trochę jak dramat-romans historyczny ze świetnym twistem fantastycznym). Możliwe, iż mój problem z tym zbiorem wynikał z faktu wielu nawiązań do wschodu (nawet imiona często były raczej podobne do tych z owego regionu) i braku przypisów wyjaśniających nieznane mi pojęcia. Sądzę jednak, iż nie tylko ja podczas czytania chciałabym rozumieć, o czym jest mowa.

Warto poza treścią wspomnieć o pięknym wydaniu, które jest zdecydowanie mocną stroną tej publikacji. Twarda oprawa z jednym z obrazów Różalskiego przyciąga wzrok, a dodatkowo umieszczone w środku inne jego prace (które zainspirowały pisarki) są wspaniałym dodatkiem. Kolorystyka obwoluty jest podobnie mroczna, jak atmosfera całej antologii.

Jeśli lubicie literaturę umiejscowioną na wschodzie, która dodatkowo ma fantastyczne wątki, ta książka może się Wam spodobać. Nie jest to jednak zdecydowanie zbiór, który polecałabym wszystkim w ciemno. Historie są mroczne, trudne i niezwykle specyficzne. Lektura wywołała we mnie wiele mieszanych odczuć.

Autor: Aneta Jadowska, Anna Kańtoch, Aleksandra Zielińska, Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aleksandra Janusz, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Krystyna Chodorowska
Ilustracje: Jakub Różalski
Tytuł: Inne nieba
WydawnictwoSQN
Liczba stron: 496 + 40
Format: 155 x 230
Oprawa: twarda
ISBN: 97883821029499
Data premiery: 22.09.2022

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze