Recenzja: “Do zobaczenia w innym życiu” – Catriona Silvey

Recenzja: “Do zobaczenia w innym życiu” - Catriona Silver“Do zobaczenia w innym życiu” to debiutancka powieść autorstwa Catriony Silvey. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Poradnia K.

Thora Lišková i Santi López spotykają się przypadkiem po imprezie. Krótka rozmowa i nić sympatii, która zawiązuje się między nimi zapowiada rozwój znajomości. Ale wkrótce Santi umiera. Dwójka spotykają się ponownie. Tym razem ona jest kilkuletnią dziewczynką, a on jej nauczycielem. Chociaż ich drogi krzyżują się tylko na chwilę, oboje mają na siebie wpływ. Kolejne życia, kolejne relacje – kochankowie, lekarz i pacjent, przyjaciele, wrogowie. Zmieniają się gwiazdy na niebie, zmienia się wiek Thory i Santiego, ale prędzej czy później, nie pamiętając poprzednich wcieleń, spotykają się w Kolonii. Każda z tych historii jest prawdziwa i każda jest kłamstwem. Jednak przychodzi taki dzień, w którym Thora i Santi zaczynają pamiętać, a nieboskłon przestaje ulegać zmianom.

Książka trafiła do mnie dość przypadkowo – najzwyczajniej w świecie spodobał mi się jej opis na stronie wydawnictwa. Zapowiedź połączenia powieści obyczajowej z fantastyką i choć nie wiedziałam, czego mogę spodziewać się po zawartości, zdecydowałam się na lekturę. Nie żałuję.

“Do zobaczenia w innym życiu” ma swój specyficzny rytm i sposób prowadzenia fabuły. Za każdym razem trafiamy gdzieś w środek życia bohaterów i nie mając pojęcia, kim będa tym razem, wyłącznie posiadając pewność, że prędzej czy później na pewno się spotkają. Thora i Santi bywają w różnym wieku i etapie swojej kariery a nawet zdrowia psychicznego, jednak pewien, przynajmniej początkowo, niewidzialny magnes zbliża ich do siebie. Przyznaję, że w trakcie lektury pierwszych rozdziałów czułam się nie tyle zagubiona, ale brakowało mi głębszego poznania postaci, ich przeszłości i historii. Dodatkowo odczuwałam pewien vibe serialu “Dark” – alternatywne wersje rzeczywistości, niby te same postacie, choć mimo wszystko czymś się różniące. Na szczęście bez tego niepokoju i horroru, jedynie budzące coraz silniejszą chęć poznania. Dokładnie taką, jaką mieli Thora i Santi.

“Do zobaczenia w innym życiu” jest oniryczno-filozoficzną historią łączącą w sobie, jak już wspomniałam, cechy powieści obyczajowej i fantastyki. Ta druga jest swego rodzaju dodatkiem i Catriona Silvey nie kładzie, przynajmniej w moim odczuciu, największego nacisku na ten element. Najbardziej objawia się on w końcowej części książki, gdy wreszcie poznajemy odpowiedzi na nurtujące nas  oraz głównych bohaterów pytania. Nie jest też może jakąś szczególną nowością, podobne motywy często pojawiają się zwłaszcza w science fiction, ale w żaden sposób nie psuje to całości.

Głównym wątkiem “Do zobaczenia w innym życiu” jest chęć poznania – siebie, celu w życiu, powodów, dla których jest się w tym miejscu a nie innym, ale również kształtujące się międzyludzkie relacje. Thora i Santi są bardzo odmienni w swoich poglądach. Ona rzeczowa, twardo stąpająca po ziemi, on wszędzie doszukujący się działania Boga i zapisanego przeznaczenia. Jednak oboje, zwłaszcza od momentu, gdy przestają zapominać swoje poprzednie wcielenia, mają na siebie ogromny wpływ i ich spojrzenie na świat ewoluuje. Oczywiście, by nie było nudno i schematycznie, autorka zadbała, aby nie zawsze darzyli się sympatią. Są takie momenty ich historii, w których wręcz pałają do siebie nienawiścią, ale mimo wszystko nie przestają szukać.

Choć “Do zobaczenia w innym życiu” czyta się szybko, nie nazwałabym tej książki lekką lekturą. Już same kolejne wcielenia mają w sobie sporą dozę smutku, to nigdy nie są łatwe relacje i często gości w nich ból, rozgoryczenie i poczucie straty. Dodatkowo wspomniany już filozoficzny element zmusza Czytelnika do uważnego wczytywania się w pokonywane słowa, jak również analizy tego, co właśnie przeczytał. Jednak mimo tej niecodzienności, debiutancka powieść Catriony Silver jest opowieścią wartą uwagi.

“Do zobaczenia w innym życiu” to ciekawa opowieść o poszukiwaniach, poznawaniu siebie, kontaktach między dwoma osobami i uczuciach. Przyjemnie spędziłam z nią czas i choć nie jest to historia, w przypadku której można byłoby liczyć na kontynuację – wszystko, co ważne zostało już powiedziane – chętnie przeczytałabym, co wydarzyło się dalej.

Tytuł oryginalny: Meet Me in Another Life
Autor: Catriona Silvey
Tłumaczenie: Paweł Łopatka
Liczba stron: 350
Format: 135×205
ISBN: 978-83-67195-93-5
Oprawa: miękka
Data wydania: 26/07/2023

 

About WereWolf

Zły Wilk

View all posts by WereWolf
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze